Radio Białystok | Wiadomości | Piątek pod znakiem militariów w Sokółce - pokaz, piknik i konferencja [zdjęcia, wideo]

Piątek pod znakiem militariów w Sokółce - pokaz, piknik i konferencja [zdjęcia, wideo]

autor: Marcin Gliński

27.05.2022, 07:17, akt. 20:39

Pokaz militarny, piknik wojskowy i konferencja poświęcona dezinformacji - w piątek 27 maja w Sokółce żołnierze m.in. 15. Brygady Zmechanizowanej i NATO-wskiej grupy bojowej zaprezentowali swoje umiejętności podczas operacji pod kryptonimem "Otocz i zniszcz".

Wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojska Polskiego i NATO w Sokółce, fot. Sylwia Krassowska
Wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojska Polskiego i NATO w Sokółce, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Konferencja "Granica Dezinformacji" z udziałem ministra Błaszczaka w Sokółce - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojska Polskiego i NATO w Sokółce - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojska Polskiego i NATO w Sokółce obserwował minister obrony Mariusz Błaszczak.


Szef MON podkreślał znaczenie takich wspólnych szkoleń wojsk sojuszniczych, mówił o budowaniu "zdolności interoperacyjnych". "Ważne jest, żeby budować tę interoperacyjność, tę współpracę, żeby pokazywać całemu światu, że wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego ćwiczą ze sobą, że są przygotowane do obrony terytorium NATO" - mówił Mariusz Błaszczak i dodał, że to argument odstraszający ewentualnego agresora. 


Wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się za wschodnią granicą naszego kraju. Wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie. Przede wszystkim wspieramy Ukraińców, podziwiamy ich odwagę, ich męstwo, obronę swojego terytorium i swojej niepodległości, ale także pod katem wojskowym wyciągamy wnioski z tego, w jaki sposób Ukraina została zaatakowana, jak operuje agresor na terenie Ukrainy. Stąd i ćwiczenie dzisiejsze pokazujące likwidację grupy dywersyjnej, wyszkolenie i wysokie umiejętności żołnierzy WP i żołnierzy wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił minister.


Mariusz Błaszczak przypomniał, że wystąpił z zapytaniem o ofertę kolejnych wyrzutni artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS produkcji amerykańskiej - chodzi o pół tysiąca takich wyrzutni na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar.


To jest bardzo skuteczna broń Dowiodły tego wydarzenia na Ukrainie, wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą przypomina wojnę z czasów II wojny światowej i tam kluczowe znaczenie odgrywa artyleria - mówił szef MON w Sokółce.


Minister powtórzył, że należy wyciągać wnioski z wojny na Ukrainie, żeby "wzmacniać, budować polskie siły zbrojne i siły sojusznicze pod kątem tych zdolności, które sprawią, że agresor nie zdecyduje się na atak". Dodał, że przyjechał też do województwa podlaskiego, by podziękować wojsku, w tym żołnierzom z 16. Dywizji Zmechanizowanej, za ich służbę w ochronie polsko-białoruskiej granicy.


Granica wciąż jest atakowana przez reżim Łukaszenki, który wykorzystuje migrantów, których zaprosił z Bliskiego Wschodu, a teraz rzuca ich na granicę, chce sforsować granicę polsko-białoruską, a więc jednocześnie granicę UE, chce doprowadzić do kryzysu. Przy wojnie, jaka toczy się na Ukrainie, kryzys w tej części Europy niewątpliwie leży w planach Kremla (...), to był świadomy plan doprowadzenia do kryzysu - powiedział szef MON.


W Sokółce zaprezentowano pokaz operacji "otocz i zniszcz", czyli wyizolowanie i zniszczenie grupy dywersyjnej. Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Fajkowski mówił przed pokazem, że wojsko ćwiczy w północno-wschodniej Polsce od początku tygodnia w trzech miejscach: Sokółce, Ełku i okolicach Białegostoku, a chodzi o działanie w terenie zurbanizowanym. Piotr Fajkowski podkreślał, że doświadczenia z wojny na Ukrainie pokazują, że musi to być bardzo istotny element przygotowania żołnierzy. "Europa się urbanizuje, i już działania w takich otwartych przestrzeniach stają się coraz rzadsze" - dodał pułkownik.

W Sokółce, oprócz pokazu, przygotowano też piknik wojskowy na parkingu przy kościele św. Antoniego. Tam żołnierze prezentują swój sprzęt, przewidziano też atrakcje dla dzieci. 

W sokólskim starostwie odbyła się natomiast konferencja "Granica Dezinformacji", w której wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na spotkaniu byli też m.in. eksperci wojskowi, samorządowcy i przedstawiciele mediów. Podczas konferencji prelegenci rozmawiali m.in. o wpływie dezinformacji na mieszkańców przygranicznych miejscowości.

źródło: PAP | red: bs, maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zgłaszają się pierwsi ochotnicy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

23.05.2022, 15:19

Pierwsze osoby już się zgłosiły - wojsko zachęca do tego kolejnych. 1600 osób w całej Polsce, z czego 51 w naszym regionie zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.


Podlascy terytorialsi świętowali w Białymstoku [zdjęcia]

20.05.2022, 15:00

Były przemówienia, uroczysty apel i wręczania medali zasłużonym żołnierzom. W Białymstoku w piątek (20.05) świętowali podlascy terytorialsi. To z okazji piątej rocznicy powstania tej formacji.


Pikniki militarne w Tykocinie i Siemiatyczach [zdjęcia]

21.05.2022, 06:17

Można zobaczyć m.in. sprzęt i umundurowanie wojskowe oraz porozmawiać z żołnierzami. Z kolei chętni mogą zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W sobotę (21.05) w całej Polsce organizowane są pikniki militarne.


Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

19.05.2022, 13:01

Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek (19.05) w okolicach Nowogrodu ćwiczenia wojskowe Defender-Europe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok