Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Poseł PiS zapowiada interwencję u premiera w sprawie przedwczesnego wskazania przebiegu drogi Via Carpatia

Poseł PiS zapowiada interwencję u premiera w sprawie przedwczesnego wskazania przebiegu drogi Via Carpatia

autor: Marcin Kapuściński

8.12.2022, 11:47, akt. 11:51

Przedwczesna, sprzeczna z deklaracjami i nie poparta żadnymi argumentami - tak o decyzji wpisującej trasę Białystok-Knyszyn-Ełk do sieci bazowej Transeuropejskiej Sieć Transportowej mówi Jarosław Zieliński.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Gdyby taka decyzja się utrzymała, nie powstanie dwupasmowa droga z Augustowa do Białegostoku.  

Jestem zdziwiony tym, że stanowisko i kierunek działań resortu jest wbrew oczywistym powodom. Dzieje się to mimo jednoznacznych wypowiedzi na ten temat premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnę, że do argumentów drogowych i komunikacyjnych doszły te bardzo aktualne. Związane z bezpieczeństwem i tym co się wydarza na wschodzie. Minister zdaje się nie brać tego wszystkiego pod uwagę.

Poseł Zieliński zauważa, że choć decyzję podjęła Rada do spraw Transportu Komisji Europejskiej, to takie rozwiązanie musiało być dużo wcześniej zarekomendowana przez resort infrastruktury. A ten wciąż nie zakończył analiz, który wariant połączenia dróg Via Carpatia i Via Baltica wybrać.

Będę rozmawiał o tym z premierem. Zwrócę do niego z prośbą o wyjaśnienie i interwencję. Nie może być tak, że rozmawiamy o tym na najwyższych szczeblach, a minister brnie w koncepcję, której nikt nie rozumie. Pytanie więc, czy jest to wymuszone przez Komisję Europejską, czy może leży w interesie Niemców, mających tam tak silny głos. Osobiście nie widzę w tym polskiego zysku i powinna nastąpić zdecydowana korekta w stronę odcinka Białystok – Augustów.

Jarosław Zieliński zwraca też uwagę, że dopiero w połowie grudnia w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych. To dopiero tam ma zostać wybrany wariant przebiegu trasy Via Carpatia.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Jest duża szansa że między Augustowem i Białymstokiem powstanie droga ekspresowa

15.11.2022, 07:45

W grudniu ma zapaść decyzja, czy mieszkańcy Suwalszczyzny będą jeździli do Białegostoku drogą ekspresową. Chodzi o połączenie międzynarodowych tras Via Carpatia oraz Via Baltica.


Jarosław Zieliński

14.11.2022, 12:59

- Wypowiedź prezesa Kaczyńskiego w sprawie łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica powinna być przesądzająca, ale niedawno minister infrastruktury stwierdził, że preferowany jest inny wariant - mówi Jarosław Zieliński.


Jarosław Kaczyński

7.11.2022, 08:15

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.


Czy powstanie dwupasmowa trasa z Augustowa do Białegostoku? Decyzja przed końcem roku

26.08.2022, 11:31

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kończy właśnie kompletowanie analiz i wkrótce przekaże je do centrali w Warszawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok