Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Bez chrześcijaństwa nie będzie Europy. W Wigrach trwa ogólnopolska konferencja naukowa

Bez chrześcijaństwa nie będzie Europy. W Wigrach trwa ogólnopolska konferencja naukowa

autor: Marcin Kapuściński

11.05.2023, 07:42, akt. 07:48

O roli chrześcijańskiego dziedzictwa w edukacji i wychowaniu młodych pokoleń rozmawiają od wczoraj (10.05) w Wigrach uczestnicy Kongres Ruchu „Europa Christi”.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Już po raz czwarty w pokameduleskim klasztorze odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa, w której biorą udział wykładowcy z uczelni z całego kraju.

Tegoroczną odsłonę kongresu swoim patronatem objął minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. Podczas inauguracji obrad zwracał uwagę na zagrożenia, z którymi musi się zmierzyć współczesny proces wychowania.

Europa musi być chrześcijańska i jeżeli taka nie będzie, to całkiem przestanie istnieć. Nie ma tu luźnych obszarów i możliwości do dywagacji. Widzimy dziś nieprawdopodobny atak na rodzinę. Tego nikt nie ukrywa. Strona lewicowa, ugrupowania lewackie oraz ideolodzy neomarksistowscy w ogóle się z tym nie kryją i mówią o swoich planach otwarcie. Dlatego trzeba podkreślać rolę Kościoła i to czego może nas nauczyć. Wskazuje on nam, w jaki sposób mają być wychowywane młode pokolenia.

Gospodarz kongresu i prezes Fundacji Wigry Pro - ks. dr Jacek Nogowski podkreśla, iż zaplanowane na dwa kolejne dni wykłady obejmują szeroki zakres tematyczny.

Ruch „Europa Christi” cały czas przypomina i do tego dąży, że mamy wracać do chrześcijańskich korzeni. Zaproszenia otrzymali różni prelegenci. Co roku odwiedzają nas coraz bardziej profesjonalni wykładowcy z rożnych ośrodków naukowych, aby poruszać ważne sprawy. Tym razem mowa o obowiązkach oświatowych. Ale też o tym, jakie problemy są z prawem. Wychowanie ma być przez edukację, ale także dzięki Kościołowi, który zawsze stoi na straży wartości.


Dziś (11.05) uczestnicy kongresu będą rozmawiać m.in. o traktowaniu dzieci w sądowych postępowaniach rodzinnych, kształceniu moralności komunikacyjnej oraz nauczaniu religii w szkołach.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Rajd rowerowy szlakiem Jana Pawła II

10.05.2023, 11:13

Do pokonania mają około 25 kilometrów szlakiem papieskim. Ponad 80 osób wyruszyło (10.05) spod Klasztoru w Wigrach w rajdzie rowerowym szlakiem Jana Pawła II, który odwiedził Suwalszczyznę w czerwcu 1999 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok