Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Chce zmiany plany miejscowego i miał zapłacić radnym za diety. Wojewoda na to nie pozwolił

Chce zmiany plany miejscowego i miał zapłacić radnym za diety. Wojewoda na to nie pozwolił

autor: Marcin Kapuściński

22.09.2023, 12:49, akt. 12:53

Za korzystną zmianę planu miejscowego miał nie tylko zapłacić za opracowanie tego dokumentu, ale też sfinansować radnym diety. Mowa o właścicielu gruntów ze wsi Szafranki w gminie Filipów, któremu po części uniemożliwił to wojewoda podlaski.

Fot. Marcin Kapuściński
Fot. Marcin Kapuściński

W sierpniu na jego propozycję przystał wójt Tomasz Rogowski. Tłumaczył, że wnioskującemu chodziło o dopuszczenie na swoich gruntach budowy m.in. domów jednorodzinnych.

Zobowiązał się, iż opłaci wszystkie koszty związane z procedowaniem planu zagospodarowania przestrzennego. Z tego tytułu poniesione zostały wydatki na obsługę rady, czyli również i na diety. Zobowiązał się, że jego darowizna pokryje i tę kwotę. Sam plan miejscowy to jest jakieś 25 tys. zł. Plus do tego obsługa rady oraz działania administracyjne. Łącznie może to być około 35 tys. zł.

Tego typu sytuacja zbulwersowała mieszkańców, którzy w tej sprawie zwrócili się do naszej redakcji. Rzecznik wojewody podlaskiego  Anna Dzierszko przyznaje im rację.

W związku z przygotowywanym miejscowym planem zagospodarowania obejmującym wieś Szafranki, organ nadzoru po analizie prawnej poinformował wójta, że niemożliwe jest opłacenie kosztów sesji rady przez podmiot prywatny. Natomiast w świetle aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych, możliwy jest udział inwestora w wydatkach związanych ze sporządzeniem planu. Dobrowolne opłacenie tego przez podmiot inny niż gmina jest jej wewnętrzną kwestią.

O sprawę zapytaliśmy również przewodniczącego rady gminy Wiesława Wołosewicza. Odmówił jednak komentarza.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Tomasz Rogowski

20.09.2023, 12:30

- Uważam, że wilki powinny być wyłapane i przewiezione w takie miejsca, gdzie nie będzie to przeszkadzało ani ludziom, ani innym zwierzętom - mówi Tomasz Rogowski.


Do gminy Filipów trafił nowy bus przystosowany do przewozów dzieci z niepełnosprawnościami

5.09.2023, 17:31

Ten zakup znacznie usprawni dzieciom z niepełnosprawnościami transport do okolicznych szkół specjalnych oraz ośrodków. Do gminy Filipów trafił nowy, warty ponad 400 tys. zł bus przystosowany do tego typu przewozów.


Drzewa nie mogą zasłaniać farmy fotowoltaicznej

4.09.2023, 09:07

Wójtowi Filipowa nie udała się próba odgrodzenia drzewami farmy fotowoltaicznej od sąsiednich zabudowań. Taki zapisany w gminnym dokumencie wymóg unieważniło mu bowiem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach.


Filipowski Jarmark Rękodzieła. Będzie też Shamrock i gwiaza Teleexpressu

11.08.2023, 09:14

Muzyka irlandzka w wykonaniu zespołu Shamrock, dyskoteka prowadzona przez gwiazdę Teleexpressu oraz stragany z rękodziełem. To niektóre z atrakcji czekających na uczestników gminnego festynu, jaki w niedzielę (13.08) odbędzie się w Filipowie.


Filipów. Na drodze do kościoła i szkoły zniknęły bariery

9.08.2023, 08:10

Poprawi się nie tylko wygląd wsi, ale też bezpieczeństwo jej mieszkańców. Mowa o Filipowie, gdzie przebudowane zostały m.in. cztery przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulicy Emilii Plater i Marii Konopnickiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
Fotolia.com
6.12.2023, 11:34, akt. 11:36

Czy wojsko uratuje suwalski basen?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok