Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Studzieniczna pozyskała 1,5 mln zł na remont zabytkowego domu parafialnego

Studzieniczna pozyskała 1,5 mln zł na remont zabytkowego domu parafialnego

autor: Marta Sołtys

27.09.2023, 18:19, akt. 18:26

Dzięki rządowemu wsparciu zabytkowy dom parafialny w Studzienicznej pod Augustowem będzie wyremontowany. Miasto pozyskało właśnie na ten cel 1,5 miliona złotych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Jak mówił podczas środowej (27.09) konferencji wiceminister Adam Andruszkiewicz, jest to szczególne miejsce, które wymaga sporych nakładów.


Jesteśmy w miejscu niezwykłym. Niezwykłym nie tylko ze względów religijnych, ale również temu, że odwiedzał je sam papież Jan Paweł II. Codziennie przyjeżdżają tu turyści. Jest to taka perełka naszego województwa. Tym bardziej cieszę się, że wspólną pracę pozyskaliśmy tak duże środki, dzięki którym zapewnimy jeszcze lepsze warunki przybywającym tu pielgrzymom, chcącym się tu pomodlić i zwiedzić tę ziemię - mówił Adam Andruszkiewicz.


Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz dodaje, że obiekt wymaga gruntownego remontu, a dofinansowanie pokryje aż 98% wszystkich kosztów.


Bardzo ważną rzeczą jest to, że dzięki środkom z Polskiego Ładu, z programu dotyczącego ochrony zabytków uda nam się wesprzeć parafię w Studzienicznej i odbudowę tego budynku. Trzeba przyznać, że obiekt ten w ciągu ostatnich lat zniszczał. Zostanie on przebudowany, pojawi się nowa elewacja, okna, drzwi i dach. Wzmocnimy również fundamenty. Chcemy by ta budowla mogła w pełni służyć parafianom, wspólnocie oraz pielgrzymom - podkreślił Filip Chodkiewicz.


W Augustowie dofinansowanie otrzymała również parafie Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam zostaną wyremontowane budynki kościołów.

| red: dl

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli

27.09.2023, 11:29

To inwestycja oczekiwana od lat. Teraz doczeka się realizacji. Wojewoda podlaski podpisał w środę (27.09) ZRID, czyli zezwolenie na realizację obwodnicy Suchowoli. To oznacza, że wyłoniony już wykonawca będzie mógł rozpocząć budowę 15-kilometrowego odcinka.


Augustowska Sparta ma nową łódź

19.09.2023, 10:14

Łódź została zakupiona ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Augustów - dofinansowanie z programu Polski Ład prawie w całości pokryje koszt remontu wyciągu nart wodnych

15.09.2023, 20:40

2 miliony złotych dofinansowania z Polskiego Ładu dla gmin popegeerowskich otrzymało miasto Augustów. Za te pieniądze w przyszłym roku zostanie wyremontowany wyciąg nart wodnych. Kwota dofinansowania pozwoli pokryć 98% kosztów remontu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok