Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli

Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli

autor: Edyta Wołosik

27.09.2023, 11:29, akt. 13:02

To inwestycja oczekiwana od lat. Teraz doczeka się realizacji. Wojewoda podlaski podpisał w środę (27.09) ZRID, czyli zezwolenie na realizację obwodnicy Suchowoli. To oznacza, że wyłoniony już wykonawca będzie mógł rozpocząć budowę 15-kilometrowego odcinka.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Obwodnica zaczynać się będzie od miejscowości Kumiała i będzie nie tylko obwodnicą Suchowoli, ale też wielu innych miejscowości, m.in.: Chodorówki Nowej, Krzywej, a za miejscowością Głęboczyzna będzie wchodzić w ten stary szlak krajowej "ósemki - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- To historyczny moment - podkreśla burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel i dodaje: "mieszkańcy wreszcie będą mogli odetchnąć z ulgą, bo bezpieczeństwo znacznie się poprawi".

- Będzie to droga w klasie głównej ruchu przyspieszonego po jednym pasie ruchu w każdą stronę o szerokości 3,5 m i z szerokimi poboczami - dodaje pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Norbert Wyrwich.

Obwodnica będzie miała 15 km długości, będzie w standardzie drogi głównej przyspieszonej. Ma powstać w ciągu dwóch lat i być oddana do użytku w połowie 2025 r. Inwestycję zaprojektowała i zbuduje firma Budimex. Umowa w systemie projektuj i buduj była podpisana w 2021 r. Wartość tej inwestycji to ok. 250 mln zł. 

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic w Podlaskiem, które mają powstać z rządowego programu budowy stu obwodnic. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski przypomniał, że celem tego programu jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu tranzytowego z mniejszych miejscowości. Dodał, że inwestycja pozwoli mieszkańcom kilku miejscowości spokojniej żyć, a ruch lokalny będzie bardziej bezpieczny i szybszy.

W ramach programu budowy stu obwodnic w Podlaskiem na trasie Białystok-Augustów powstaną jeszcze obwodnice Sztabina i Białobrzegów oraz obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych 63 i 66 w stronę Bielska Podlaskiego oraz obwodnica Augustowa od strony dk 16. Jest już ZRID na obwodnicę Sztabina. GDDKiA zapowiadała w ostatnim czasie, że pod koniec października ma być ogłoszony przetarg na projekt i budowę obwodnicy Białobrzegów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sztabin będzie miał obwodnicę - wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę

11.09.2023, 14:22

Ma to poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę obwodnicy Sztabina na drodze krajowej numer 8.


Drogowcy mają decyzję środowiskową dla trasy S19 na południe od Białegostoku

3.08.2023, 16:49

Jest nowa decyzja środowiskowa dla planowanej trasy ekspresowej S19 na południe od Białegostoku. Chodzi o prawie 40-kilometrowy odcinek od węzła Białystok - Zachód do Plosek.


Jest decyzja środowiskowa dla budowy trasy ekspresowej z Białegostoku do Sokółki

10.01.2023, 13:58

To kolejny krok do powstania trasy ekspresowej z Białegostoku do Sokółki. Jest decyzja środowiskowa dla tego odcinka po tzw. starodrożu krajowej "19".

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok