Radio Białystok | Wiadomości | Sztabin będzie miał obwodnicę - wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę

Sztabin będzie miał obwodnicę - wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę

autor: Grzegorz Pilat

11.09.2023, 14:22, akt. 14:28

Ma to poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę obwodnicy Sztabina na drodze krajowej numer 8.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Sztabin będzie miał obwodnicę - wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na budowę - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To jedno z pięciu zadań w regionie wpisanych do krajowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030. Droga będzie miała ponad 4 kilometry i rozpocznie się ponad 600-metrową estakadą nad Biebrzą. 

Wójt gminy Sztabin Jarosław Karp podkreśla, że na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat. 


Mieszkańcy Sztabina od 30 lat czekali na tę obwodnicę, której budowa była wielokrotnie odkładana. Dziś mamy konkrety, za które serdecznie dziękujemy - mówi Jarosław Karp.


Obwodnica ma być także fragmentem drogi S8 pomiędzy Knyszynem a Raczkami (Białystok - Augustów - Suwałki), której budowę zatwierdziła 5 września Rada Ministrów, uzupełniając o ten odcinek Program Budowy Dróg Krajowych. 


Przygotowanie takiego wariantu trasy ekspresowej potrwa wiele lat, bo nie jest to prosta procedura administracyjna. Więc zanim to się stanie, warto już teraz poprawić warunki poruszania się na tej trasie i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców - podkreśla wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


To pierwsza decyzja ZRID dotycząca dróg, których budowę przewiduje Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.  


Obejmuje odcinek o długości 4,23 km. Obwodnica Sztabina rozpocznie się rondem zlokalizowanym przed istniejącym mostem kilometr przed Sztabinem i minie miejscowość z prawej strony, jadąc od Białegostoku. Zakończy się również rondem - wyjaśnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Obwodnica będzie przebiegała w kierunku północno-zachodnim nowym śladem po wschodniej stronie istniejącej drogi DK8. Nad doliną Biebrzy oraz drogą gminną powstanie estakada o długości 665 m. 


Do tego jeszcze trzy obiekty: przejście górą dla zwierząt oraz dwa obiekty poprzeczne (wiadukt w ciągu drogi powiatowej i przejazd pieszo-rowerowy). Z taką samą determinacją, z jaką składaliśmy dokumenty, by uzyskać ZRID, niezwłocznie przystąpimy do realizacji tego zdania - zapewnia p.o. dyrektora Oddziału GDDKiA w Białymstoku Norbert Wyrwich. 


W ramach Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 w Podlaskiem powstaną obwodnice Augustowa, Białobrzeg, Suchowoli i Zambrowa. Kolejny ZRID ma być wydany na obwodnicę Suchowoli. Obwodnica Sztabina ma być gotowa wiosną 2025 roku. Będzie kosztować ponad 130 milionów złotych.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na tę decyzję czekano od lat. Bo trasa z Suwałk do Białegostoku nazywana jest drogą śmierci

7.09.2023, 12:54

To ma się zmienić, gdyż - jak informowaliśmy - stworzenie na tym odcinku trasy ekspresowej wpisano do Programu Budowy Dróg Krajowych.


Przebudowana droga z Białobrzeg do Sztabina jest już otwarta

6.09.2023, 19:38

Na tę inwestycję mieszkańcy dwóch gmin w powiecie augustowskim czekali od lat.


Samorządowcy o przebudowie trasy Suwałki - Białystok

6.09.2023, 17:51

Przebudowa trasy Suwałki - Białystok to ogromna szansa na rozwój, ale również większe bezpieczeństwo podróżnych oraz mieszkańców przydrożnych miejscowości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok