Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze Suwałk przyjęły stanowisko ws. budowy drogi ekspresowej Białystok - Augustów - Suwałki

Władze Suwałk przyjęły stanowisko ws. budowy drogi ekspresowej Białystok - Augustów - Suwałki

autor: Areta Topornicka

1.03.2024, 08:31, akt. 09:36

Władze Suwałk obawiają się, że obecny rząd może zrezygnować z budowy drogi ekspresowej Białystok-Augustów-Suwałki. Na środowej (28.02) sesji przyjęto specjalne stanowisko w sprawie niezwłocznych działań dotyczących rozpoczęcia tej inwestycji.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

W grudniu ubiegłego roku trasa S8 została wpisana do "Rządowego Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r." Suwalskich samorządowców niepokoi jednak brak dalszych sygnałów ze strony Ministerstwa Infrastruktury odnośnie planów budowy "ósemki".

W swoim wystąpieniu podkreślał to prezydent Czesław Renkiewicz.


W tej sprawie zapadła cisza. Ta cisza była spotęgowana wystąpieniami polityków, którzy mówili że nie wiadomo co dalej z budową drogi. Pojawiły się głosy, że może nie być na to środków finansowych oraz, że powinna być sporządzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko oraz dodatkowe analizy. Temat ten zaczął nam się jawić jako zagrożenie, że ktoś storpeduje nasze dotychczasowe wysiłki. To nie chodzi tylko o Suwałki ale również o Augustów, Sztabin i Suchowolę - podkreślił Czesław Renkiewicz.


Prezydent Czesław Renkiewicz podkreślił również, że trasa S8 jest ważnym w województwie kręgosłupem transportowym dla przewoźników od Siemiatycz aż do Suwałk.


Dla nas optymalnym rozwiązaniem połączenia drogi tranzytowej Via Baltica czy Via Carpatia jest właśnie to w kierunku Białegostoku z węzła Raczki. Z resztą już wcześniej zauważył to rząd. Poprzez nasze stanowisko chcemy zwrócić uwagę, żeby podjęto prace i żeby temat nie umarł. Dochodzą do nas niepokojące głosy, że może droga powstanie w wariancie 2+1, albo, że priorytetem jest obecnie obwodnica Sztabina i Suchowoli. Warto więc podnieść ten temat - mówił Czesław Renkiewicz.


Przyjęte stanowisko ma trafić m.in. do Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prezydent Renkiewicz liczy, że podobne działania podejmą również samorządy, które do tej pory zabiegały o budowę trasy S8.


| red: dl, zmj, miw

ZOBACZ TEŻ:


Radni opozycji uważają, że opracowania strategiczne dla Suwałk powinni przygotowywać miejscowi eksperci

26.02.2024, 09:45

Ich zdaniem zewnętrzne firmy tworzą dokumenty, które nie przystają do rzeczywistej sytuacji w mieście.


Niemal pół miliona złotych kosztować będzie Suwałki naprawa uszkodzonych świateł kierujących ruchem

15.02.2024, 06:01

Zarząd Dróg i Zieleni wyłonił właśnie firmę, która zajmie się tym przez najbliższy rok.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok