Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki: Pół wieku SP 6

Suwałki: Pół wieku SP 6

10.05.2013, 17:11, akt. 17:11

Pół wieku suwalskiej "szóstki", foto: Iza Kosakowska
Pół wieku suwalskiej "szóstki", foto: Iza Kosakowska

Pół wieku suwalskiej "szóstki" - relacja Izy Kosakowskiej

Hucznie swoje 50. urodziny obchodziła Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach. Oprócz ogromnego tortu, były występy uczniów, nagrody i wspomnienia byłych nauczycieli oraz absolwentów "szóstki". Jak podkreślają Ci ostatni, chociaż budynek zmienił się wizualnie, to duch szkoły pozostał ten sam.

Jak podkreśla dyrektor placówki Marek Zborowski - Weychman, to przede wszystkim chęć do wspólnej pracy, zabawy i nauki kadry nauczycielskiej i uczniów sprawia, że ta szkoła jest tak wyjątkowa.

Od października 2012 roku suwalska "szóstka" ma dwie pracownie wyposażone w nowoczesne laptopy. To - jak zauważają uczniowie - uatrakcyjnia zajęcia, przez co są one dużo ciekawsze. "Szóstka" to jedna z dwóch podstawówek na Suwalszczyźnie, która zakwalifikowała się do pilotażowego programu "Cyfrowa szkoła".

Od 1989 roku patronką szkoły jest suwalczanka Aleksandra Kujałowicz, której życie i bohaterskie poświęcenie dla Ojczyzny przedstawiła w specjalnie na tę okazje przygotowanej inscenizacji Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki".

Kobieta, po wybuchu II wojny światowej wstąpiła do podziemnego ruchu oporu. Aresztowano ją wraz z kilkunastoma innymi członkami grupy. Rozstrzelano ich w lesie Szwajcarskim pod Suwałkami w kwietniu 1940 roku.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Suwałkach została otwarta w 1963 roku. Wtedy uczęszczało do niej 410 uczniów, dziś jest ich ponad 600. (ik/mk)Zobacz też:
Lipdub na 50-lecie szkoły
ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok