Głos polskich Litwinów


Głos polskich Litwinów

Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa.

Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.

WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Polscy i Litewscy strażacy razem 21.09.2017

Poeci z Litwy przyjadą świętować rok „gór zamkowych”, które były ważne dla litewskich przodków- mówi poeta - Sygit Birgiel.
Wspólne projekty służb pożarniczych dają korzyści zarówno polskim jak i litewskim samorządom, dlatego kolejny unijny projekt trwa w najlepsze i zaangażowały się miedzy innymi z Polski gmina Sejny oraz litewskie Łazdijai i Varena –...Dzień Jedności Bałtów 19.09.2017

Zaproszenie na obchody Dnia Jedności Bałtów.Koniec sprawy długu Sejn wobec szkoły "Ziburys" 17.09.2017

Sprawa długu miasta Sejny wobec litewskiej szkoły "Ziburys" dobiegła końca. Miasto zobowiązało się spłacić dług do 2022 r.Turyści wciąż w Puńsku - 14.09.2017

Pełnia sezonu turystycznego już minęła, ale ciągle jeszcze można spotkać turystów odwiedzających skansen czy budynki sakralne w Puńsku, co świadczy o tym, że doskonale wiedzą o nas zarówno w kraju, jak i zagranicą- uważa Jolanta Łatwis- z Centrum Informacji turystycznej w Puńsku.
W Finlandii mieszkam ponad ćwierć wieku, ale mentalności tamtejszych mieszkańców nie...Eurobasket 2017 12.09.2017

Dla reprezentacji Litwy Eurobasket 2017 zakończył się już w 1/8 finałuOświata mniejszości traci na reformie 10.09.2017

Reforma oświaty dotknęła szkoły mniejszości narodowych. Wcześniej historii Litwy można było uczyć godzinę tygodniowo, a obecnie zaledwie 25 godzin w ciągu roku szkolnego- twierdzi Algirdas Vaicekauskas- dyrektor litewskiej szkoły Żiburys w Sejnach.
Komponuję muzykę i lubię grać na gitarze. Znalazłem kilku entuzjastów gry na instrumentach i spotkamy się w Domu...
źródło: www.radio.bialystok.pl​