Dlaczego seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów

12 lutego 2021

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Dlaczego seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na policjanta, na wnuczka, pracownika banku, hydraulika, a nawet Clinta Estwooda - mimo apeli, kampanii społecznych i nagłaśnianych przestępstw seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. I wydaje się, że teraz - w czasie pandemii - częściej niż zwykle.

Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że bez chwili zastanowienie przekazują nieznanym osobom oszczędności swego życia - nawet kilkaset tysięcy złotych i to na tak absurdalne cele jak np. leczenie Clinta Estwooda? Jak to przerwać i co zrobić, by uchronić te starsze osoby przed oszustami?

Przypominamy też historię obywatelskiej postawy młodego   białostoczanina, który uchronił swoją starszą sąsiadkę przed oszustami i   zatrzymał jednego z nich.



W audycji rozmawiamy z:


- prof. Małgorzatą Halicką - gerontolog, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu w Białymstoku

- Robertem Ćwikowskim - byłym policjantem, teraz terapeutą z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Noezis" w Białymstoku



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Moc kobiety


"Szczęście zaczyna się w naszych głowach" - to jedna z idei, którą chcą przekazać kobietom organizatorki konferencji pod hasłem "Moc kobiety".



Pokolenie "Z"


To generacja indywidualistów, często nawet samotników, którzy są niepokorni, czasami wręcz egoistyczni. Patrzą na świat realistycznie, czasami skłaniając się nawet ku pesymizmowi. Co ważne - są bardzo kreatywni, cenią sobie samorozwój i niezależność. Dziś bierzemy pod lupę pokolenie "Z", które weszło już na rynek pracy i powoli może go opanowywać. To zupełnie...



Co nam daje trening uważności


Praktykowanie uważności - jak dowodzą jej propagatorzy, ale też badania - może zdecydowanie ułatwić nam życie. Ma też niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie - fizyczne i psychiczne.



Jak opanować maturalny stres i zdać egzamin jak najlepiej


Już czwartego maja rozpoczyna się kolejny egzaminacyjny maraton. Z powodu pandemii wymagania znów będą obniżone ze wszystkich przedmiotów - w tym roku o 20-25 procent. No ale matura, to matura. Jest powaga, jest stres, bo to przecież pierwszy poważny egzamin w życiu.



Mediacje w szkole


To jedna z ważniejszych kompetencji społecznych - rozwiązywanie sporów, konfliktów, generalnie trudnych sytuacji, z którymi mamy do czynienia wszędzie: w pracy, domu czy szkole.



"Ogarnij hejt" w podlaskich szkołach


Z badań wynika, że 3 na 4 uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy, a jeden na 3 nikomu o tym nie powiedział. Przyznają to uczestnicy warsztatów, organizowanych też w podlaskich szkołach, pod hasłem "Ogarnij hejt".



W Wielki Piątek o sensie życia


Wielki Piątek to dla katolików czas wyciszenia, skupienia i refleksji. To dobry moment, by się zatrzymać i pomyśleć o tym, co naprawdę ważne, a na co zazwyczaj nie znajdujemy czasu w codziennym zabieganiu.



Pokonać jąkanie


To jedna z najczęściej występujących wad wymowy, która ma bardzo duży wpływ na jakość życia. Dlatego tak ważne jest to, by podjąć terapię i pracować nad tym, by się z jąkaniem uporać i pokonać tę przypadłość.



Montessori w polskiej szkole


Dzieci uczą się bez stresu i rywalizacji - zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Nie ma tradycyjnych ocen i wyścigu szczurów. Jest współpraca i pielęgnowanie relacji w grupie. Takie w uproszeniu są założenia pedagogiki włoskiej lekarki Marii Montessori. Czy dziś jest ona wciąż aktualna?




 
 

Prowadzący:

Iza Serafin



REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok