Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Jak przetrwać adaptację dziecka w żłobku i przedszkolu
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowe otoczenie, nowi ludzie, nowe zasady. Kiedy maluch po raz pierwszy trafia do żłobka czy przedszkola i rozstaje się z rodzicami, może być przerażony, zalękniony i zestresowany. Dla niego to początek trudnego okresu adaptacji. Jak to przetrwać? Na co się nastawić? Jak ułatwić mu przetrwanie tej próby?
Goście Izy Serafin:
- Joanna Selwent - dyrektor Żłobka Integracyjnego nr 1 w Białymstoku
- Agnieszka Dzierka - pedagog montesorri, wicedyrektor Przedszkola Samorządowego nr 36, prezes Fundacji "Kto mi dał skrzydła"
Dzieci uczą się bez stresu i rywalizacji - zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Nie ma tradycyjnych ocen i wyścigu szczurów. Jest współpraca i pielęgnowanie relacji w grupie. Takie w uproszeniu są założenia pedagogiki włoskiej lekarki Marii Montessori. Czy dziś jest ona wciąż aktualna?
Zaburzenia depresyjne po porodzie występują naprawdę często. Ze statystyk wynika, że cierpi na nie od 15 do nawet 22 procent kobiet.
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, nie dotyczy tylko dzieci. Coraz częściej taką diagnozę słyszą też dorośli - zwłaszcza ci, którzy w dzieciństwie mieli problemy z koncentracją, byli uznawani za "niegrzecznych" lub "nieuważnych".
Mówiąc o wadach wymowy, mamy zazwyczaj na myśli dzieci i nimi się głównie zajmujemy, a przecież z tym problemem borykają się też dorośli. I to może być dla nich ogromnym obciążeniem, obniżać jakość życia i poczucie własnej wartości.
Informacja zwrotna dla ucznia zamiast ocen za sprawdziany i inne szkolne wymagania - takie zmiany postuluje Fundacja "Szkoła bez ocen".
Badania pokazują, że Polacy mają z uśmiechaniem się duże problemy, przez co są często odbierani właśnie jako naród ponuraków. Czy można to zmienić? Jak wykrzesać z siebie optymizm i zaszczepić go dzieciom?
Co się z nami dzieje, gdy zakochujemy się po raz pierwszy? Jak ewoluuje to uczucie w kolejnych latach związku? Jak sobie poradzić z bólem po rozstaniu?
Rodzice nie wiedzą, jak czują się ich dzieci - taki jest wniosek z ostatniego badania dotyczącego jakości życia dzieci i młodzieży. Okazuje się, że rodzice nie dostrzegają smutku czy osamotnienia swoich dzieci, ale też poziomu ich zadowolenia z siebie czy życia w ogóle.
Samodzielność to bardzo ważny cel, do którego dążymy w codziennych, rodzicielskich zmaganiach. Warto wiedzieć, jak ją rozumieć i co się właściwie za tym kryje.
Prowadzący:
Iza Serafin