Wypalenie zawodowe nauczycieli 

20 września 2024

źródło: stock.adobe.com/Valerii Honcharuk
źródło: stock.adobe.com/Valerii Honcharuk



0:00
0:00
Wypalenie zawodowe nauczycieli  | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wypalenie zawodowe - ten problem dotyka coraz większej grupy nauczycieli, nawet tych z krótkim stażem. Tak wynika z wielu badań i ubiegłorocznego raportu na temat dobrostanu nauczycieli. 

Jak to się odbija na ich codziennej pracy, jak wpływa na uczniów, co można z tym zrobić i ewentualnie w jaki sposób zapobiec wypaleniu zawodowemu tej grupy zawodowej?

Właśnie temu będzie poświęcona organizowana 28 i 28 września w Białymstoku konferencja pt. "Dobrostan nauczyciela. Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli". O problemie mówią jej organizatorki i uczestniczki.



Goście Izy Serafin:


  • Małgorzata Kijak - przewodnicząca Fundacji "Gra w klasy" edukatorka, trenerka
  • Krystyna Wysocka -  psychoterapeutka, pedagog
  • Marta Makarewicz - wykładowca na wydziale pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, nauczycielka nauczania początkowego, ze Szkoły Mozaika
  • Katarzyna Polak - polonistka, edukatorka, ze Szkoły Infotech



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Czy przysłowie "Obyś cudze dzieci uczył" jest nadal aktualne?


Czy przysłowie "Obyś cudze dzieci uczył" jest nadal aktualne? Większość nauczycieli deklaruje, że ich zawód to pasja i mają poczucie misji, ale są też przepracowani, zestresowani i wielu z nich dopada wypalenie.



Jak sobie radzić z prokrastynacją?


Odwlekanie w czasie czynności, które uznajemy za nieprzyjemne. Czasem to rzeczy banalne, jak sprzątanie czy zakupy, a czasem poważniejsze sprawy - np. unikanie podejmowania decyzji, niechęć do skonfrontowania się z jakąś trudną sytuacją. Prokrastynacja - według ostatnich badań - może dotykać około 1/4 społeczeństwa.



Jak skutecznie walczyć z hejtem?


W polskich szkołach jest coraz mniej wypadków, ale coraz więcej hejtu - pokazuje to najnowszy raport rankomat.pl. Stąd skierowane do rodziców na początku roku szkolnego propozycje ubezpieczenia uczniów od hejtu. Czy i co można z tym zrobić, czyli jak skutecznie walczyć z hejtem?



Jak pomóc dziecku przetrwać adaptację w żłobku i przedszkolu


Wrzesień to w wielu domach bardzo trudny okres - np. wtedy, gdy nasze dziecko po raz pierwszy jest posyłane do żłobka czy przedszkola.



Trudne powroty po wakacjach - do pracy i szkoły


To na pewno nie są łatwe chwile w życiu uczniów i ich rodziców, ale też nauczycieli. Trzeba przestawić się z trybu wakacyjnego i wdrożyć do obowiązków związanych ze szkołą czy pracą.



Młodzi mediatorzy wybierają się na wakacje


Grupa uczniów z II LO w Białymstoku odbiera certyfikaty za swoją ciężką, pozalekcyjną działalność. Nie chodzi o świadectwa, które dostają uczniowie w całym kraju. To certyfikaty ukończenia kursu dotyczącego mediacji rówieśniczych.



Zabójcza samotność


Czy rzeczywiście samotność jest aż tak destrukcyjna? Jak wpływa na naszą psychiką i zdrowie fizyczne? Czy można coś z tym zrobić?



Walczymy o dobrą formę - nie tylko na wakacje


Wszelkie badania pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tematyką zdrowego stylu życia. Zdecydowana większość - bo blisko 70 procent ankietowanych - uważa, że odżywia się zdrowo. Z aktywnością może jest trochę gorzej, bo tylko nieco ponad 36 procent Polaków ćwiczy regularnie, co piąty nie uprawia żadnego sportu.



Czy sharenting jest niebezpieczny?


Nazwa "sharenting" powstała z połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) i parenting (rodzicielstwo). Określa zachowania rodziców, którzy mają tendencję do nadmiernego publikowania zdjęć swoich dzieci w mediach społecznościowych i relacjonowania niemal wszystkich momentów z ich życia.




 
 

Prowadzący:

Iza Serafin



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok