Wielkanoc w Wilanowie na Podlasiu - rozmowa z Witoldem i Zenaidą Terebun.
Anna Całka z Kruklanek na Mazurach przed Wielkanocą przygotowuje oryginalne pisanki i kartki świąteczne.
Oksana Vojtiuk z Białegostoku tradycyjnie na święta wielkanocne wyjeżdża do rodzinnej wsi Majaky koło Łucka na Wołyniu.
Zespół Szkół Rolniczych od 4 lat współpracuje z Liceum Ekonomicznym w Złoczowie w obwodzie lwowskim. Podczas ostatniej wizyty młodzież z Ukrainy wspólnie z młodzieżą z Czartajewa m.in. uczyła się wykonywania pisanek.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk.
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz