Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Letnie spotkania z ukraińskim folklorem 02.08.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Skansenie Zagrodzie w Koźlikach nad Narwią odbyły się „Letnie Spotkania z Ukraińskim Folklorem”. Imprezę już po raz drugi zorganizował Związek Ukraińców Podlasia oraz Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach. Pierwszy festiwal odbył się w 2020 roku, w nawiązaniu do masowej imprezy „Na Iwana na Kupała” w Dubiczach Cerkiewnych, która z powodu pandemii nie mogła się odbyć. Kameralny festiwal w pięknym otoczeniu skansenu okazał się sukcesem i postanowiono wpisać go do stałego kalendarza ukraińskich imprez na Podlasiu. W tym roku, oprócz koncertu zespołów z regionu, odbyły się także warsztaty tradycyjnych pieśni i wyplatania kupalskich wianków, a lekcję o tradycyjnej podlaskiej obrzędowości wygłosiły panie z zespołu z Dobrowody. Korzystając z okazji, odbyło się także spotkanie absolwentów Zespołu Pieśni i Tańca „Ranok” z Bielska Podlaskiego. W audycji – relacja z Koźlik.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Koźlikach doroczne święto „Na Mykołu”, w Białymstoku – warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich i muzyczny spektakl „Nasze Miasto”. W miniony weekend w regionie nie brakowało ukraińskich wydarzeń.
Pojawiła się idea przyznawania ukraińskiej podlaskiej nagrody naukowo-literackiej.
„Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”- to tytuł projektu, który będzie realizowany w Muzeum Pamięci Sybiru
55 wykonawców (zespoły, duety, tria, kwartety, solistki) z woj. podlaskiego, Legionowa, Warszawy i Równego na Ukrainie wzięło udział w 18 konkursie piosenki ukraińskiej "Z podlaskiej krynicy", który wczoraj odbył się w Bielskim Domu Kultury.
Dziś w Bielsku Podlaskim XVIII Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”, a już wkrótce warsztaty tradycyjnych pieśni, organizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.
Rosyjska okupacja we wsi Ivankiv na Polesiu w obwodzie kijowskim trwała ok. pięciu tygodni.
W niedzielę w Giżyckim Centrum Kultury odbyło się Święto Dziecięcej Twórczości
Dużym zainteresowaniem cieszyło się polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne dla uchodźców z Ukrainy, które zorganizowano w Bielskim Domu Kultury.
Bucza, Hostomel, Mariupol - to symbole rosyjskiej agresji w Ukrainie. O Dmytrivce, jak i wielu innych ukraińskich miejscowościach, które ucierpiały w czasie wojny, świat nie wie.
Prowadzący:
Eugeniusz Ryżyk