Lwowskie towarzystwa "Nadsanie" i "Chełmszczyzna" 18.10.2021

18 października 2021

delegacja radnych wojewódzkich i towarzystw "Chełmszczyzna" i "Nadsanie" ze Lwowa w Chełmie (czwarta od lewej Sołomija Rybotyćka, trzecia od prawej Iryna Hryń), fot. E. Ryżyk
delegacja radnych wojewódzkich i towarzystw "Chełmszczyzna" i "Nadsanie" ze Lwowa w Chełmie (czwarta od lewej Sołomija Rybotyćka, trzecia od prawej Iryna Hryń), fot. E. Ryżyk



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2021-10-18 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

    Pandemia Covid-19 ograniczyła działalność lwowskich towarzystw "Nadsanie" i "Chełmszczyzna". Grupują one byłych mieszkańców i ich potomków z Nadsania, Chełmszczyzny i Podlasia, mieszkających na Ukrainie. W ostatnich dwóch latach duża grupa starszych członków zmarła. Aktywiści m.in. dbają o poprawę stanu wielu starych cmentarzy na Chełmszczyźnie i Nadsaniu. Czekają na możliwość organizacji wycieczek do ojczystych wsi i miasteczek.

    Z każdym rokiem rośnie liczba obywateli Ukrainy, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych we Włodawie i Chełmie oraz szukają tam pracy. Rozmowa z kierownikiem Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Delegaturze w Chełmie - Moniką Szumiło.

    Antoni Śnieżko z Hornowa w gm. Dziadkowice, chociaż jest już na skromnej emeryturze to na kilku hektarach uprawia zboża.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Piknik charytatywny w Czeremsze Wsi 18.09.2024


Zespoły działające pod opieką Związku Ukraińców Podlasia biorą udział w akcjach charytatywnych. „Hiłoczka”, „Rodyna” i „Dobryna” wzięły niedawno udział w Pikniku dla Ignasia w Czeremsze Wsi.



20-lecie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia 16.09.2024


Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia świętowało 20-lecie istnienia.



Ze stolicy Ukrainy - Kijowa - na Islandię 15.09.2024


Już ponad 5 tys. Ukraińców mieszka i pracuje na Islandii.



Zwyczaje ludowe związane ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 11.09.2024.


W „Ukraińskiej Dumce” o zwyczajach ludowych związanych ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela oraz spotkanie z Kateryną Piątkowską.



Łączy nas muzyka 09.09.2024


W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia



Moszczona Pańska dawniej i dziś 08.09.2024.


W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.



Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej 04.09.2024


W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol



Aktywność kulturalna w powiecie siemiatyckim 02.09.2024


W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.



Na próbie zespołu Rosawa 01.09.2024


„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok