Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Zabytkowa tokarka w Czyżach 10.01.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
92-letni Michał Mazało z Czyż skonstruował niedawno wnukom gwiazdę kolędniczą. W swoim ciekawym życiu był rolnikiem i cieślą - budował w swojej wsi i okolicach drewniane domy. Ale początki pracy z drewnem to była pomoc ojcu - Andrzejowi - był jedynym stolarzem między Bielskiem Podlaskim i Puszczą Białowieską, który robił masowo kołowrotki. A służyła ojcu do tego drewniana tokarka, którą sam skonstruował. Napędzana była przez pedałowanie. Ma ona ponad 100 lat. W warsztacie są też inne ciekawe przyrządy stolarskie i ręczne piły, które były ostrzone na zabytkowej tokarce.
O ogromnych zmianach w przyrodzie doliny rzeki Narew opowiada rzeźbiarz z Kaniuk Włodzimierz Naumiuk. W jego ocenie najważniejszą przyczyną było utworzenie w górnym odcinku rzeki zapory i zbiornika Siemianówka.
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz