Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa 20.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Za nami VII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „Rola miast w dziejach Podlasia”. W tym roku jej obrady odbywały się Bielsku Podlaskim i Kleszczelach. Wybór drugiej miejscowości wynikał z tego, że Kleszczele obchodzą w tym roku 500-lecie nadania praw miejskich. Drugi dzień obrad był więc w dużej mierze skoncentrowany na zagadnieniach związanych z dziejami i dniem dzisiejszym Kleszczel i Ziemi Kleszczelowskiej. Podczas tegorocznej konferencji przedstawiono ponad czterdzieści referatów i komunikatów, a w tracie obrad odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak prezentacje książek, podsumowania konkursów organizowanych przez Podlaski Instytut Naukowy, wystawy, a nawet prezentacja scenki teatralnej w ukraińskiej gwarze Kleszczel.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz