Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Warsztaty zapustowe w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. Cyryla i Metodego w Białymstoku 02.03.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Niepublicznej Szkole Podstawowej św. Cyryla i Metodego w Białymstoku odbyły się warsztaty zapustowe. Można było nauczyć się pieśni ludowych w różnych językach, a także przygotować świąteczne potrawy. Była to dobra okazja do integracji uchodźców i migrantów, zwłaszcza z Ukrainy. W programie – relacja Sławomira Sawczuka z warsztatów.
W ubiegły poniedziałek minęło trzy lata od początku pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę. Pomimo bardzo trudnej sytuacji zarówno na froncie, jak i na arenie międzynarodowej, Ukraińcy nadal z dużo determinacją bronią swojej niepodległości. W programie o swoich doświadczeniach wojennych mówi Wiktoria Inszyna z Sum.
Ukraińcy mieszkający w Białymstoku z uwagą śledzą wydarzenia w przestrzeni publicznej. Swoimi refleksjami na temat wojny dzieli się Julia Nesterenko z Charkowa.
Na koniec programu dr Janusz Danieluk z Archiwum Państwowego w Białymstoku opowie o strukturze cerkiewnej w dawnym powiecie bielskim na przełomie XIX i XX w. do czasu I wojny światowej. W owym czasie na Podlasiu funkcjonowało aż 38 prawosławnych parafii.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
W „Ukraińskiej Dumce” – o tradycjach związanych z Niedzielą Palmową, ptakach oraz strukturze cerkiewnej na Podlasiu przed II wojną światową.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 9 w Bielsku Podlaskim przygotowały „busłowe łapy” - ciasteczka, które zgodnie z tradycją piecze się na Podlasiu na święto Zwiastowania
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz