Wiosna nad Narwią 30.03.2025

30 marca 2025

wiosna w dolinie Narwi w okolicach Plosek i Kaniuk, fot. E. Ryżyk
wiosna w dolinie Narwi w okolicach Plosek i Kaniuk, fot. E. Ryżyk



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2025-03-30 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

    Nietypowa wiosna w dolinie rzeki Narwi. Praktycznie bezśnieżna zima jest główną przyczyną bardzo niskiego o tej porze roku stanu wód w rzece. Brak wiosennych rozlewisk Narwi poskutkowało też małą ilością na nich migrujących ptaków, głównie gęsi. Rozmowa z geografem i ornitologiem ze wsi Puchły dr. Mirosławem Stepaniukiem. 

    Dr Andrij Borovyk z Lublina opowiada o tragicznych losach swojej rodziny na Chełmszczyźnie. Wiosną 1944 roku zostali zamordowani jego stryj i  dziadek. Decyzją soboru Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stryj Andrija - Mykoła w 2008 roku został kanonizowany w poczet Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Andrij Borovyk obecnie pracuje w Komisji Kanonizacyjnej i zbiera dokumenty działalności dziadka Michała.

    Trzy lata temu Julia i Ihor Potapovy wraz z czwórką dzieci uciekając z oblężonych przez rosyjskich okupantów Sum dotarli aż do Koszel w gm. Orla. Z tej wsi pochodził pradziadek Julii, który 110 lat temu był wysiedlony przez władze rosyjskie w głąb Rosji i tam pozostał. Obecna wojna w Ukrainie paradoksalnie przyczyniła się do odnowienia rodzinnych kontaktów. Rodzina Potapowych obecnie mieszka i pracuje w Bielsku Podlaskim.

    Jak w czwartym roku wojny rosyjsko - ukraińskiej zmienia się stosunek obywateli Ukrainy do używania w życiu codziennym języka rosyjskiego? Rozmowa z wolontariuszami z Kijowa.


O języku i poezji po swojomu w Puchłach 30.04.2025


W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.



Sobotnie lekcje ukraińskiego w Białymstoku 04.05.2025


Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne



Jak zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? 30.04.2025


Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.



Stowarzyszenie kamieniarzy "Magurycz" 28.04.2025


Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".



Ożywienie kulturalne w świetlicach w gminie Czyże 27.04.2025


Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy



Rohulki, wesnianki, chorowody 23.04.2025


Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.



Na Welykdeń 20.04.2025


O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy



Wielkanoc na Wołyniu i Podlasiu 21.04.2025


Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.



Warsztaty wielkanocne w Osówce 16.04.2025


W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok