Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Towarzystwa "Nadsiannia" i "Chołmszczyna" we Lwowie 11.12.2011
Wydanie płyt zespołom "Rodyna" z Dubiażyna, "Offlajn"z Czeremchy i "Hoyraky" z Bociek oraz współudział w organizacji 9 koncertów w gminach Bielsk Podlaski, Boćki i Orla planuje w następnym roku Związek Ukraińców Podlasia. Przy realizacji dwóch projektów Związek liczy na wsparcie finansowe LGD "Puszcza Białowieska".
Na terenie dwóch obwodów łowieckich Koła Myśliwskiego "Cietrzew" z Kleszczel wzrasta liczba dzików i saren. Myśliwi Koła od wielu lat nie polują na zające i kuropatwy. W okolicach Kleszczel występują też gatunki chronione np. wilk, ryś i cietrzew.
W Zachodniej Ukrainie aktywnie działają regionalne towarzystwa grupujące byłych mieszkańców deportowanych po II wojnie światowej na Radziecąa Ukrainę. W szeregi organizacji wstępują też potomkowie przesiedlonych. Towarzystwa organizują wiele imprez na Ukrainie, często też przyjeżdżają w swe rodzinne strony do Polski. Interesują się m.in. stanem zabytków i upamiętnianiem wielu wydarzeń. Rozmowy z działaczami towarzystw "Nadsiannia" i "Chołmszczyna" ze Lwowa.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz