Jak dbać o kwiaty cięte? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

26 maja 2017

Eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego: jak dbać o kwiaty cięte, fot. Monika Kalicka
Eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego: jak dbać o kwiaty cięte, fot. Monika Kalicka

Jak dbać o kwiaty cięte? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podcinanie końcówek i wymiana wody

Florystka Anna Łukaszuk podpowiada, że najlepiej działa codzienne podcinanie końcówek i wymiana wody. W czasie upałów do wody wrzucamy także kostkę lodu. W ten sposób możemy sprawić, że na przykład róże i tulipany nie zwiędną tak szybko, jak kwiaty, które pozostawimy w wazonie bez pielęgnacji.

Podcinając goździki powinniśmy jednak pamiętać o tym, żeby robić to pomiędzy "kolankami".          

- Goździk jest takim specyficznym kwiatem, który ma co kilka centymetrów "kolanko". Kwiat przycinamy zawsze pomiędzy kolankami, bo jeśli zrobimy to na nim, to goździk przestaje "pić" wodę. - dodaje Anna Łukaszuk

Nieco inaczej traktujemy słoneczniki - zaparzamy je wrzątkiem. - Zanurzamy kilka centymetrów łodygi słonecznika w świeżo przegotowanej wodzie, a pozostawiamy go tak aż do wystudzenia. Podobnie postępujemy ze złocieniami, rumiankami i chryzantemami. - radzi florystka Anna Łukaszuk.

Są też środki chemiczne, w proszku bądź w płynie, które dodajemy do wody - to również nieco przedłuża żywotność świętych kwiatów.

Eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić najpopularniejsze sposoby pielęgnacji ciętych kwiatów. Tulipany i róże umieścili w sześciu różnych pojemnikach z wodą. W dwóch z nich nie zmieniali wody, ani nie podcinali kwiatów, w dwóch innych zmieniali wodę codziennie i podcinali końcówki łodyg, do dwóch kolejnych trafił chemiczny proszek, który ma przedłużać żywotność kwiatów.

Po 5 dniach eksperymentu wszystkie kwiaty były mocno rozwinięte, ale na wszystkich trzymały się jeszcze płatki. Liście tulipanów miały zeschnięte i pozwijane końcówki. Najbardziej zeschły zaś liście tych róż, które stały w pojemniku z proszkiem.

Odpowiednio pielęgnowane róże nie powinny stracić płatków przez co najmniej półtora tygodnia. Tulipany mogą postać jeszcze dłużej, a ich specjalna odmiana "strong" wytrzymuje w wazonie nawet 3 tygodnie.


Prowadzący:

Kamil Kalicki
Andrzej Ryczkowski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok