Radio Białystok | Wiadomości | Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

19.05.2017, 14:21, akt. 18:08

Liczba małych sklepów osiedlowych spada w Polsce z roku na rok – wynika z danych firmy Euromonitor International. 

Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok, fot. Monika Kalicka
Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok, fot. Monika Kalicka

Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pomimo tego, że markety wypierają sklepy osiedlowe, to ich odsetek w naszym kraju jest ciągle jednym z największych w Europie. 

Czy zakupy w dużych sklepach są tańsze?

W powszechnej świadomości zakupy w dużych sklepach są tańsze. Jak wyjaśnia socjolog w Uniwersytetu w Białymstoku Maciej Białous ma na to wpływ kilka czynników. 

"Duże sieci stać na intensywną i ekspansywną promocję. To wyrabia w nas przekonanie, że możemy tam znaleźć okazje cenowe. Duże sieci mogą także wykorzystywać efekt skali. To, że sprzedają i zamawiają dużo towarów sprawia, że mogą stosować niższe marże. Istotny jest też element asortymentu – w dużych sklepach wybór jest szerszy" – mówi socjolog Maciej Białous. 

Według badań społecznych hipermarkety przejęły także funkcje centr kultury i rozrywki. Są również coraz częściej miejscem nawiązywania nowych znajomości, czy spędzania wolnego czasu. 

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski porównali ceny w jednym ze sklepów osiedlowych i hipermarketów

Do analizy wybrali około 30 popularnych, podstawowych produktów, jak chleb, bułki, mleko, śmietana, masło, napoje, warzywa i owoce, czy słodycze. Kupowali produkty tych samych producentów w takich samych opakowaniach. Okazało się, że za zakupy w hipermarkecie musieli zapłacić 129,95 zł, a za te zrobione w "warzywniaku" 132,63 zł. Różnica wyniosła niecałe 3 złote. 

Zarówno duże, jak i małe sklepy mają ten sam cel - osiągnięcie zysku

Jak mówi ekonomista Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha, zarówno duże, jak i małe sklepy mają ten sam cel, ale działają nieco inaczej. 

"Zarówno sklepy wielkopowierzchniowe jak i osiedlowe są nastawione na osiągnięcie zysku, ale te małe mają na co dzień bezpośredni kontakt ze swoimi klientami. Sprzedawcy, którzy często są właścicielami tych sklepów, widząc na bieżąco reakcje kupujących wiedzą, na co mogą sobie pozwolić, jeśli chodzi o ceny, a na co nie" – mówi ekonomista Zbigniew Sulewski. 

Połowa Polaków sporadycznie lub raz w miesiącu robi zakupy w hipermarketach 

Z badań CBOS-u wynika, że tylko 4 proc. Polaków systematycznie robi zakupy w hipermarketach codziennie lub kilka razy w tygodniu. Prawie jedna piąta (19 proc.) odwiedza centra handlowe raz na tydzień lub kilka razy w miesiącu. Połowa z nas korzysta z ich oferty jedynie sporadycznie lub co najwyżej raz w miesiącu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zawartość cukru w produktach spożywczych – eksperyment dziennikarza Radia Białystok

5.05.2017, 09:22

Cukier towarzyszy nam pod różnymi postaciami. Praktycznie tylko niektóre warzywa nie zawierają go wcale. Nie zawsze jednak cukier jest tym "złym" składnikiem, którego powinniśmy unikać. Węglowodany złożone, zawarte w produktach pełnoziarnistych, zaspokajają nasze uczucie głodu, powodują stopniowe spalanie w organizmie.


Żywieniowa "ściema" - eksperyment dziennikarza Radia Białystok

24.03.2017, 17:01

Coraz częściej zastanawiamy się nad stanem naszego zdrowia. Aktywność fizyczna, ograniczanie używek, zdrowa dieta – to chleb powszedni, nie tylko dbających o dobrą sylwetkę. Czy jednak podchodząc do półki ze zdrową żywnością możemy być pewni, że to, co stamtąd weźmiemy wyjdzie nam na zdrowie? Niekoniecznie, co sprawdził nasz reporter Kamil Kalicki.


Woda z butelki kontra kranówka - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

8.06.2018, 15:22

Jak wynika z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w ciągu doby zużywamy średnio około 150 litrów wody na osobę. Wodociągi Białostockie informują, że przeciętnie odbiorcy indywidualni pobierają z sieci średnio około 100 litrów wody dziennie - to mniej niż średnia krajowa.


Czy z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.01.2017, 15:00

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy każdy rodzaj mleka nadaje się na mleko kwaśne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok