Radio Białystok | Wiadomości | Wyprzedzanie na drodze - #eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Wyprzedzanie na drodze - #eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

12.05.2017, 15:25, akt. 8.09.2017, 10:36

Nieprawidłowe wyprzedzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - wynika z policyjnych statystyk. To jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów - oceniają kierowcy i instruktorzy.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Wyprzedzanie na drodze - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szczególnie tragiczne są wypadki z udziałem ciężarówek

Jak mówi podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku szczególnie tragiczne są wypadki z udziałem ciężarówek.

- W 2016 roku na terenie województwa podlaskiego 32 wypadki spowodowali kierujący pojazdami ciężarowymi. Z tych 32 kierujących 5 spowodowało zdarzenia poprzez nieprawidłowe wyprzedzanie. W tych wypadkach zginęły 2 osoby, a 3 zostały ranne - mówi podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.  

Michał Freino, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przypomina, że także podczas wyprzedzania obowiązują nas przepisy, choć kierowcy je łamią, szczególnie te dotyczące ograniczenia prędkości.

- W trakcie manewru wyprzedzania nic szczególnego nam nie zezwala, żeby tę prędkość przekroczyć. Oczywiście część kierowców decyduje się na przekroczenie dopuszczalnej prędkości, natomiast muszą oni mieć świadomość tego, że narażają się w ten sposób na sankcje w postaci na przykład mandatu karnego - dodaje Michał Freino, dyrektor WORD-u.

Wyprzedzanie wykonujemy przy dużej prędkości, zmusza to do jazdy po przeciwnym pasie, wymaga także odpowiedniego odcinka, którego długość zależy od tego, jak szybko względem siebie poruszają się wyprzedzające i wyprzedzane auta.

Jaki odcinek drogi pokonują 2 samochody podczas wyprzedzania?

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, jaki odcinek pokonują dwa samochody podczas wyprzedzania na podlaskim odcinku drogi S8, pomiędzy Białymstokiem a Jeżewem. Prędkości obu samochodów, którymi jechali, różniły się o 5, 10 i 15 km/h. Żeby pomiar był wiarygodny, korzystali z samochodów z tempomatami, a rozmowy prowadzili przez zestawy głośnomówiące zamontowane w obydwu autach.

W przypadku, kiedy różnica prędkości pomiędzy autami wynosiła 5 km/h droga, którą przejechały samochody, wyniosła prawie 2 kilometry. Im większa różnica prędkości, tym krótszy czas manewru i droga, którą zajmuje. Dla 10 km/h to kilometr, dla 15 km/h już tylko niecałe 700 metrów.

Do przeprowadzenia eksperymentu dziennikarzy zainspirowało zdjęcie dwóch ciężarówek, które wyprzedzają się na drodze dwupasmowej. Różnica prędkości pomiędzy nimi, to tylko 1 km/h.

| red: mag, maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zawartość cukru w produktach spożywczych – eksperyment dziennikarza Radia Białystok

5.05.2017, 09:22

Cukier towarzyszy nam pod różnymi postaciami. Praktycznie tylko niektóre warzywa nie zawierają go wcale. Nie zawsze jednak cukier jest tym "złym" składnikiem, którego powinniśmy unikać. Węglowodany złożone, zawarte w produktach pełnoziarnistych, zaspokajają nasze uczucie głodu, powodują stopniowe spalanie w organizmie.


Załatwianie spraw urzędowych online – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

28.04.2017, 14:42

E-usługi są coraz bardziej popularne, również w Podlaskiem. 


Parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

21.04.2017, 14:34

Do końca czerwca samorządy mają czas na to, żeby dodatkowo oznakować miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Miejsca te mają być pomalowane na niebiesko. Dotąd były oznaczone znakami poziomymi i pionowymi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok