Radio Białystok | Wiadomości | Parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

21.04.2017, 14:34, akt. 8.09.2017, 10:28

Do końca czerwca samorządy mają czas na to, żeby dodatkowo oznakować miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Miejsca te mają być pomalowane na niebiesko. Dotąd były oznaczone znakami poziomymi i pionowymi.

fot. Kamil Kalicki
fot. Kamil Kalicki


0:00
0:00
Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku możliwe są opóźnienia 

Nie było chętnych na wykonanie takich oznaczeń w części miasta. Białystok został podzielony na dwa rejony. Efekt jest taki, że na część północną jest wykonawca. Na tym obszarze miejsca będą pomalowane do 30 czerwca. Na malowanie części południowej nikt się nie zgłosił - tłumaczy Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Przetarg ma być wkrótce ogłoszony ponownie. Jeśli znajdzie się firma, która zlecenie wykona - prace powinny ruszyć jeszcze w czerwcu.

W strefie płatnego parkowania w Białymstoku jest ponad 150 miejsc dla osób niepełnosprawnych

W całej strefie płatnego parkowania jest około 4 tysięcy miejsc postojowych. Na każdym parkingu jest po kilka stanowisk dla niepełnosprawnych. Jest ich w sumie ponad 150 - dodaje Anna Kowalska.

Surowe kary za zajmowanie miejsc bez uprawnień

Kierowcy, którzy nie mają uprawnień do parkowania na miejscach uprzywilejowanych, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami - to nie tylko mandat i punkty karne - mówi podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Kara jest dość dotkliwa. Mandat w wysokości 500 złotych oraz 5 punktów karnych. Jeżeli kierowca będzie nieobecny na miejscu, to jego pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela - przestrzega podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Do parkowania na kopertach uprawnia specjalna karta parkingowa. W Białymstoku jest ona wydawana w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Niepełnosprawni na terenie całej białostockiej strefy za parking nie muszą płacić.

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki sprawdzili czy kierowcy zajmują miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych

Nasi radiowi eksperymentatorzy, Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki, postanowili sprawdzić, czy w Białymstoku są problemy z parkowaniem na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, czy zajmują je inni kierowcy, a także, jak ten problem rozwiązują galerie handlowe. Do współpracy zaprosili Adama Kujawę, pełnomocnika prezydenta Białegostoku do spraw osób niepełnosprawnych, z którym odwiedzili kilka miejsc, gdzie mogą pojawić się problemy z parkowaniem. 

Jak wypadł test?

Na ulicy Bema, mimo dużego ruchu, można było zaparkować bez problemu. Podobnie przed urzędem marszałkowskim przy ulicy Wyszyńskiego, w ścisłym centrum miasta, jak również w podziemnym parkingu jednej z galerii handlowych.

Problemem jest parkowanie "na żyletkę", czyli blisko linii wyznaczającej uprzywilejowane miejsca parkingowe. Kierowcy tak ustawiają swoje samochody, że osobie niepełnosprawnej trudno jest wysiąść z auta, nie mówiąc już o ustawieniu wózka bezpośrednio przy drzwiach - mówi Adam Kujawa.  

W strefie płatnego parkowania w Białymstoku jest ponad 150 miejsc, gdzie niepełnosprawni mogą pozostawić swoje auto.

| red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tradycyjne sposoby malowania jaj - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

14.04.2017, 07:59

Rzymskie "ab ovo ad mala", to po polsku "od początku do końca". Właśnie od podania jajek rozpoczynały się rzymskie uczty. Czy jajka były już wtedy malowane? Owszem, choć najstarsze pisanki pochodzą z Mezopotamii. Na początku, zanim rozwinęła się współczesna chemia, do farbowania jaj używano barwników naturalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.


Przedświąteczne "okazje" w sklepach spożywczych - testy dziennikarzy Radia Białystok

7.04.2017, 15:23

Uważajmy podczas przedświątecznych zakupów i przyglądajmy się cenom, datom ważności produktów oraz temu, jak są one przechowywane i eksponowane - radzą Inspekcja Handlowa i Sanepid.


Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

31.03.2017, 15:21

Najczęstszą przyczyną wypadków na ścieżkach rowerowych według policyjnych danych jest wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców samochodów. "Mimo, że przepisy zmieniły się kilka lat temu, nie wszyscy kierowcy i rowerzyści pamiętają, jak należy reagować w konkretnych sytuacjach" - mówi aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki. Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski wspólnie z policyjnym patrolem sprawdzili, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego.


Żywieniowa "ściema" - eksperyment dziennikarza Radia Białystok

24.03.2017, 17:01

Coraz częściej zastanawiamy się nad stanem naszego zdrowia. Aktywność fizyczna, ograniczanie używek, zdrowa dieta – to chleb powszedni, nie tylko dbających o dobrą sylwetkę. Czy jednak podchodząc do półki ze zdrową żywnością możemy być pewni, że to, co stamtąd weźmiemy wyjdzie nam na zdrowie? Niekoniecznie, co sprawdził nasz reporter Kamil Kalicki.


Czyszczenie bez detergentów - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

17.03.2017, 15:23

Plamy na dywanie, kamień w czajniku, nieprzyjemny zapach w mikrofalówce - czy jesteśmy sobie w stanie poradzić z takimi problemami sami, bez użycia drogich detergentów, mając pod ręką produkty dostępne w każdym domu? Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili wypróbować polecane w Internecie popularne i tanie sposoby na różne zanieczyszczenia.


Poziom zakorkowania Białegostoku - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

10.03.2017, 14:35

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić poziom zakorkowania Białegostoku w różnych porach dnia i porównać swoje obserwacje z danymi z Tom Tom Traffic Index.


(Nie)bezpieczne sieci - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

3.03.2017, 15:19

Przybywa przestępstw w sieci, również w Podlaskiem. Najczęściej są to włamania do poczty elektronicznej, wyłudzenia i niszczenie danych informatycznych, ale także kradzieże haseł bankowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok