Radio Białystok | Wiadomości | Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

31.03.2017, 15:21, akt. 8.09.2017, 10:28

Najczęstszą przyczyną wypadków na ścieżkach rowerowych według policyjnych danych jest wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców samochodów. "Mimo, że przepisy zmieniły się kilka lat temu, nie wszyscy kierowcy i rowerzyści pamiętają, jak należy reagować w konkretnych sytuacjach" - mówi aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki. Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski wspólnie z policyjnym patrolem sprawdzili, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego.

Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok


0:00
0:00
Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Według ogólnych przepisów rowerzysta ma pierwszeństwo, kiedy porusza się po ścieżce równolegle do drogi z pierwszeństwem przejazdu, czyli na przykład na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Baranowickiej w Białymstoku - mówi aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki. Kierowca ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa i obserwować drogę, bo rowerzysta ma pierwszeństwo również w momencie wjeżdżania na taki przejazd. 

Kierowca może stracić prawo jazdy albo otrzymać mandat i punkty karne 

Konsekwencje wymuszenia pierwszeństwa mogą być bardzo poważne. - Gdy doprowadzimy do potrącenia rowerzysty w sytuacji, gdy ma pierwszeństwo, policjant może nawet zatrzymać prawo jazdy. Wtedy od decyzji sądu zależy to, na jak długo kierowca traci uprawnienia. Za samo wymuszenie pierwszeństwa możemy otrzymać mandat do 500 złotych i 6 punktów karnych - mówi aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki. 

Rowerzyści też mogą zostać ukarani 

Rowerzystom wymuszającym pierwszeństwo nie grozi co prawda utrata prawa jazdy, ale trzeba się liczyć z mandatem nawet do 500 złotych.

Najczęstszym grzechem rowerzystów jest przejazd przez przejście dla pieszych. Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych. Według przepisów rowerzysta musi przeprowadzać rower przez przejście, jeśli obok niego nie ma ścieżki. 

Reguła ograniczonego zaufania

Aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki radzi, żeby zawsze w czasie kierowania jakimkolwiek pojazdem stosować regułę ograniczonego zaufania. 

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski wspólnie z policyjnym patrolem sprawdzili, jak zachowują się kierowcy, którzy przejeżdżają skrzyżowanie ul. Branickiego i Baranowickiej. Wzdłuż ul. Branickiego biegnie ścieżka rowerowa. Z kolei ul. Baranowicka jest podporządkowana. Kierowca, który chce włączyć się do ruchu od strony Baranowickiej ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzystom na ścieżce. Nie wszyscy się do tego stosują. Andrzej Ryczkowski przejeżdżał rowerem ścieżkę, Kamil Kalicki z policjantami obserwował zachowanie się kierowców. Większość z nich zatrzymywała się na widok roweru, kilku wymusiło jednak pierwszeństwo na skrzyżowaniu.

| red: sk, ary, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstaną nowe ścieżki rowerowe

14.03.2017, 15:21

Do ponad 110 kilometrów dołączy około pięciu i pół. Taka ma być długość dróg rowerowych w Białymstoku po tegorocznych inwestycjach. 


Poziom zakorkowania Białegostoku - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

10.03.2017, 14:35

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić poziom zakorkowania Białegostoku w różnych porach dnia i porównać swoje obserwacje z danymi z Tom Tom Traffic Index.


BiKeR od 1 kwietnia, ze stacjami w Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym - jest nowa umowa

7.03.2017, 14:29

Mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR działającego w Białymstoku. Władze miasta podpisały we wtorek (07.03) porozumienie w tej sprawie z gminami Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Tegoroczna inauguracja systemu - 1 kwietnia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok