Radio Białystok | Wiadomości | BiKeR od 1 kwietnia, ze stacjami w Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym - jest nowa umowa

BiKeR od 1 kwietnia, ze stacjami w Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym - jest nowa umowa

7.03.2017, 14:29, akt. 18:03

Mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR działającego w Białymstoku. Władze miasta podpisały we wtorek (07.03) porozumienie w tej sprawie z gminami Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Tegoroczna inauguracja systemu - 1 kwietnia.

Na terenie gmin Choroszcz i Juchnowiec Kościelny będą po dwie stacje rowerowe. Systemem będzie zarządzało miasto Białystok, podmiejskie samorządy zrefundują koszty związane z obsługą stacji na ich terenie.

To pierwszy rower aglomeracyjny w Polsce, cieszę się, że te samorządy przystąpiły do projektu, namawiamy innych" - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Graniczące z Białymstokiem, Choroszcz i Juchnowiec Kościelny, były już w systemie BiKeR. Nowe umowy związane są z tym, że miasto rozstrzygnęło przetarg na obsługę systemu i w styczniu podpisało umowę z firmą Nextbike na kolejne trzy lata. Nextbike obsługiwał też system przez poprzednie trzy sezony.

Bez względu na pogodę BiKeRem pojedziemy dopiero od 1 kwietnia

Prezydent Truskolaski zaznaczył, że nawet jeśli pogoda będzie dobra w marcu, system nie ruszy wcześniej właśnie dlatego, iż jest to nowa umowa, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Użytkownicy będą mieli w mieście do dyspozycji 50 stacji i pół tysiąca rowerów, również tandemy i małe rowery dla dzieci.

Magistrat traktuje system BiKeR jak element transportu publicznego w Białymstoku. Wizualnie ma do tego nawiązywać kolorystyka i oznaczenie zarówno rowerów, jak i stacji, wskazujące na związki z autobusową komunikacją miejską; dominujące kolory to biały i zielony.

BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku i liczy obecnie ponad 47 tys. użytkowników

Sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z systemu, trzeba się w nim zarejestrować, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Darmo z roweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a posiadacze karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut; kolejne minuty są płatne.

"Rower cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie młodych ludzi. Po wpłaceniu 10 zł mogą z niego korzystać tak naprawdę troszkę na zasadzie perpetuum mobile, czyli dla nich bezpłatnie" - dodał prezydent Truskolaski nawiązując do faktu, że często użytkownicy, gdy mija czas bezpłatnego użytkowania, na najbliższej stacji zmieniają rower.

W trakcie trzech dotychczasowych sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. użytkowników, którzy z rowerów skorzystali ponad 1,2 mln razy. 


źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


BiKeR ponownie w Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym

5.03.2017, 07:25

Tak, jak w poprzednich latach, tak i teraz, system rowerów miejskich w Białymstoku będzie rozszerzony o dwie sąsiednie gminy. 


Białystok: 1 kwietnia na ulice wrócą miejskie rowery

3.01.2017, 16:26

540 rowerów miejskich w 50 stacjach na terenie Białegostoku będzie dostępnych dla mieszkańców.


Białystok: Za system rowerów miejskich znów odpowiadać będzie firma Nextbike

27.12.2016, 10:04

Urzędnicy rozstrzygnęli przetarg. Najpóźniej 1 kwietnia 2017 r. znów pojawią się stacje i rowery. Umowa będzie zawarta na 50 stacji.


Białystok: Koniec sezonu rowerów miejskich

30.11.2016, 10:57

Kończy się nie tylko tegoroczny sezon, ale też trzyletnia umowa z firmą, która obsługiwała system.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok