Radio Białystok | Felieton | Poseł z rosyjską wstążką w klapie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Poseł z rosyjską wstążką w klapie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Armia Radziecka z tobą od dziecka – widywało się na murach w czasach słusznie minionych. Przypomniał mi się ten napis, kiedy w ubiegłym tygodniu przeczytałem w jednym z ogólnopolskich portali, że poseł z naszego regionu Eugeniusz Czykwin świętował razem m.in. z przedstawicielami Rosyjskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Polsce dzień pabiedy, czyli zwycięstwa.

irra_irra, Fotolia.com
irra_irra, Fotolia.com

Poseł z rosyjską wstążką w klapie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Cytuję: "wziął udział w uroczystości ku czci bohaterów ZSRR, w asyście flagi Związku Sowieckiego z sierpem i młotem, z komunistycznym odznaczeniem na sobie". Przypatrzyłem się zdjęciu, szczególnie temu "komunistycznemu odznaczeniu". W klapę marynarki poseł ma wpiętą tzw. wstążkę gieorgijewską. Nazwa pochodzi od orderu nadawanego jeszcze w czasach carskich. Jednak później - za Stalina w latach czterdziestych również tę czarno-pomarańczową wstążkę wykorzystywano. Nie można wykluczyć, że zawisła na mundurach także tych, którzy przeprowadzili choćby obławę augustowską. 

Nowego znaczenia nabrała też w ostatnich latach podczas wojny na Ukrainie. Wstążkę gieorgijewską nosili na przykład ci, którzy strzelali do proukraińskich demonstrantów w Odessie, gdzie zginęło 46 osób. Albo sprawcy uprowadzenia, ciężkiego pobicia i utopienia deputowanego Władimira Rybaka. Ta wstążka stała się jednym z symboli rosyjskich separatystów.

I to ją miał właśnie w klapie Eugeniusz Czykwin. A trzeba przy tym pamiętać, że nie jest on posłem jakiejś marginalnej partyjki, lecz ugrupowania, które aspiruje do objęcia rządów w Polsce, czyli Platformy Obywatelskiej. Jak wiadomo, ugrupowanie to przygarnęło byłych aktywistów PZPR i dzisiaj nie słynie bynajmniej z krytycznego stosunku do czasów PRL. Do obecnych - tak, do tamtych - nie. Z tego punktu widzenia ubiegłotygodniowy gest Tadeusza Truskolaskiego - szefa sztabu wyborczego w naszym województwie Rafała Trzaskowskiego, czyli oddanie legitymacji związku zawodowego Solidarność, nie może chyba specjalnie dziwić.

| red: mik

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok