Radio Białystok | Felieton | Ofiary w grobie się przewracają - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Ofiary w grobie się przewracają - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

2.08.2021, 11:40, akt. 11:42

Choć od obchodów rocznicy Obławy Augustowskiej minęło już trochę czasu, część mediów wciąż nie może przeboleć, że miały tak uroczysty charakter. To w gruncie rzeczy te same media, które tzw. żołnierzy wyklętych, a więc także ofiary obławy, określają dzisiaj mianem „bandytów”.

Uroczystości w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Marta Sołtys
Uroczystości w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Ofiary w grobie się przewracają - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W roli bohatera swoich publikacji obsadziły wójta gminy Giby, a jednym z najważniejszych autorytetów uczyniły byłego miejscowego nauczyciela, prawomocnie skazanego przez sąd za prowadzenie samochodu po pijanemu. Miał 2,5 promila. A w ramach swoich obowiązków m.in. uczył młodzież kierowania pojazdami. No cóż, każdy ma takie autorytety, na jakie zasługuje. 

W tym roku, jak wiadomo, najpierw były obchody organizowane przez skupiający rodziny zamordowanych w lipcu 1945 roku Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, a potem przez wójta gminy. Gdyby nie ten związek, to dzisiaj nie mielibyśmy m.in. kilku pomników upamiętniających tę największą zbrodnię w powojennej historii Polski, wielu publikacji, w tym komiksu, tablic na Jasnej Górze i na Grobie Nieznanego Żołnierza, uchwalonego przez Sejm dnia pamięci, a także wprowadzenia tej problematyki do programów szkolnych. A mimo to, jak zauważył na naszej antenie znany historyk - prof. Krzysztof Jasiewicz, wiedza o obławie wciąż nie jest w kraju powszechna. Najlepiej byłoby więc, aby uroczystości rocznicowe miały charakter państwowy, tak jak wiele podobnych, związanych z wydarzeniami historycznymi.

Tymczasem media przywołują opinię wójta, że obchody odbywały się tradycyjnie w trzecią niedzielę lipca. Ciekawe, jakie inne ludowe tradycje w gminie Giby obowiązują. Może media i to niech opiszą? 

Sześć lat temu Sejm ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Aż dziwne, że dopiero w tym roku obchody skojarzono z tym dniem. Zdaje się, iż każdy w miarę logicznie myślący człowiek powinien to rozumieć. Zdaje się… . 

Powiedzmy to wprost – tu przecież nie o obławę chodzi, lecz o dowalenie rządzącym i ambicje pewnego gminnego urzędnika. I nie ma znaczenia, że ofiary sowieckiej zbrodni, gdziekolwiek znajduje się ich grób, w grobie tym się teraz przewracają.

| red: mik

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fot. JM
19.07.2022, 12:34, akt. 20.07.2022, 13:03

Za dużo igrzysk? - felieton Tomasza KubaszewskiegoFotolia.com
14.05.2022, 11:31, akt. 11:50

Żubr ma to w nosie - felieton Miłki Malzahnźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok