Radio Białystok | Felieton | To powinien być 32 marsz! - felieton Tomasza Kubaszewskiego

To powinien być 32 marsz! - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

25.04.2022, 14:30, akt. 14:42

Przez Suwałki przeszedł Marsz Cieni, upamiętniający zbrodnię katyńską. Wcześniej podobne wydarzenia odbywały się w Białymstoku i w Łomży. Cieszyły się niespecjalnym zainteresowaniem. Ot, idą jacyś przebierańcy, właściwie nie do końca wiadomo z jakiego powodu, a kto tam dzisiaj zaprząta sobie głowę Katyniem i po co to w ogóle robić.

fot. Jakub Mikołajczuk
fot. Jakub Mikołajczuk


0:00
0:00
Powinien być 32 marsz! - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Taki marsz odbył się w naszym regionie dopiero po raz ósmy. A powinien po raz, przynajmniej, 32, licząc od roku 1990. Dlaczego tak się nie stało? Choćby z tego powodu, że w Polsce w wielu sferach wciąż rządzili ci, którzy w czasach PRL za wzmiankę o Katyniu zamykali do więzień. Z kolei ze szkół skutecznie rugowano nauczanie historii. Tej prawdziwej, a nie opartej na obwinianiu Polaków wszelakimi winami tego świata.

Niby teraz wszystko nabrało nowego wymiaru. Z przestrzeni publicznej usuwane są sowieckie pomniki. Ale w gruncie rzeczy nie dlatego, że Katyń, że Obława Augustowa, że 45 lat niewoli, ale z powodu wojny na Ukrainie. A to chyba nie jest to samo, prawda?

Organizatorzy Marszu Cieni mówili, że takie wydarzenie ma na Suwalszczyźnie dodatkowy wydźwięk. Chodzi o wspomnianą Obławę Augustowską. W związku z tym przypomniała mi się taka historia z 2012 roku, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski odwiedził miejsce upamiętnienia tej tragedii znajdujące się w Gibach. Oprócz oficjeli czekali tam na niego przedstawiciele rodzin ofiar obławy. Ku niezadowoleniu różnych służb, urządzili specjalną pikietę, by zmobilizować do podjęcia intensywniejszych starań o wyjaśnienie okoliczności tej sowieckiej zbrodni. Do takiego działania zachęciły ludzi spotkania Komorowskiego z ówczesnym prezydentem Rosji Miedwiediewem i deklaracje o coraz lepszych stosunkach polsko-rosyjskich. Na pytanie, czy takie starania polskie władze rzeczywiście podjęły, niech każdy sobie sam odpowie.

Szukałem w internecie swoich publikacji na ten temat. A pisałem nie tylko o spotkaniu prezydenta Komorowskiego z rodzinami, ale też o tym, czy coś w tej kwestii zrobi. Z wielu tekstów ledwo udało mi się znaleźć jeden. Resztę niewidzialna ręka z tych wolnych mediów, jakie ponoć funkcjonowały w naszym regionie w ubiegłym dziesięcioleciu, po prostu usunęła.

A pomyśleć, że dzisiaj tacy antyrosyjscy oni wszyscy nagle się stali...

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wrażliwość Putina - felieton Tomasza Kubaszewskiego

11.04.2022, 11:31

Prezydent Suwałk poczuł się w obowiązku, aby wytłumaczyć się z tego, że w minioną niedzielę o godz. 8.41, z okazji rocznicy tragedii smoleńskiej, w mieście uruchomione zostały syreny alarmowe. Jego służby doniosły w mediach społecznościowych (ale na oficjalnej stronie internetowej Ratusza już nie), że to decyzja wojewody i że prezydent w tym przypadku nic nie może.


Przekroczone granice - felieton Tomasza Kubaszewskiego

4.04.2022, 16:43

Na spotkaniu antyrządowej, grającej w gruncie rzeczy w tej samej drużynie, co Łukaszenka i Putin Grupy Granica augustowski policjant pojawił się w listopadzie ubiegłego roku w maseczce partii Szymona Hołowni. Potem wygłosił jeszcze parę kwestii o tym, jak funkcjonariusze służący na granicy polsko-białoruskiej odmawiają wykonywania rozkazów i jak topią swoje smutki w alkoholu.


Staruszka nasłuchała się generałów - felieton Tomasza Kubaszewskiego

29.03.2022, 13:55

Sam się dziwię, że te moje słowa do państwa jeszcze docierają. Bo według różnego rodzaju speców Suwałki już dawno powinny być okupowane przez rosyjskich żołnierzy. I teraz ten felieton powinien wybrzmiewać w ich języku. Kto wie zresztą, czy chętni tu na miejscu by się nie znaleźli.


A PKS Suwałki dobrze sobie radził... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

21.03.2022, 11:10

Człowiek już nawet pożartować nie może, bo zawsze znajdzie się taki ktoś, kto weźmie to na poważnie. Półtora roku temu wygłosiłem tezę, że spółce PKS Nova najlepiej by się funkcjonowało, gdyby zrezygnowała z większości kursów autobusowych. I - zdaje się - potraktowano to jako swego rodzaju biznes-plan.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok