Radio Białystok | Galerie | Leśnicy wycięli 80-letnie drzewa rosnące nad Rospudą

Leśnicy wycięli 80-letnie drzewa rosnące nad Rospudą

autor: Iza Kosakowska

15.02.2017, 17:20, akt. 16.02.2017, 06:56

Wycięto drzewa nad Rospudą - alarmują mieszkańcy gminy Raczki. Park w stylu angielskim przylegający do terenu pałacowego generała Michała Ludwika Paca przestał w sporej części istnieć. Wycięto ogólnie 1,5 ha terenu.

Fot. Iza Kosakowska
Fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Lesnicy wycięli 80-letnie drzewa - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Lasy Państwowe tłumaczą, że drzewa wycięto zgodnie z prawem

Lasy Państwowe tłumaczą, że wycinka odbyła się w zgodzie z prawem, a już na wiosnę rozpoczną się nasadzenia młodych drzew. Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczebra Wojciech Stankiewicz wyjaśnia, że wycinka była wcześniej ujęta w planie urządzenia lasu, a ten nad Rospudą traktowany jest jako las gospodarczy, który musi przynosić korzyści. Postępując zgodnie z planem, nadleśnictwo wycięło rosnące na tym terenie sosny, brzozy czy lipy, a wiosną zasadzi dostosowane do tej gleby dęby i graby. W sumie na obszarze blisko 1,5 ha posadzonych zostanie niemal 11 tysięcy drzew.

Wycinka drzew przedmiotem obrad radnych gminy Raczki

Informację o prowadzonej wycince drzew w dolinie Rospudy nagłośnił w ubiegłym tygodniu na portalu społecznościom animator kultury, społecznik i organizator akcji Czysta Rospuda Marcin Halicki. Na post i zdjęcia zareagowało w krótkim czasie ponad 1,5 tysiąca osób. Dlatego ten temat trafił we wtorek (14.02) na obrady Rady Gminy Raczki. Jak podkreślają obrońcy przyrody, z terenu Natura 2000 zniknęły drzewa stanowiące dobro historyczne i przyrodnicze tych terenów. Wycięto kilkudziesięcioletnie zdrowe drzewa.

Wójt ubolewa i tłumaczy, że musi respektować plany leśników

Wójt gminy Raczki Andrzej Szymulewski nie ukrywa, że niewiele mógł w tej sprawie zrobić. Jako samorządowiec musi respektować plany leśników. Osobiście jednak ubolewa nad wycinką tych drzew. Jak dodaje, ten rejon to Zielone Płuca Polski, dlatego im więcej drzew tu jest, tym lepiej. Liczy także, że w ciągu kilku najbliższych lat teren wróci do normy dzięki nowym nasadzeniom drzew.

Na nowy las poczekamy wiele lat

Obrońcy przyrody podkreślają jednak, że na efekty odsadzenia lasu trzeba czekać lasami. Turyści już w tym roku zauważą, że drzewa w Dolinie Rospudy poszły pod topór. Kontrowersje budzi także sposób komunikacji Lasów Państwowych z mieszkańcami. - O konsultacjach które odbywały się w 2011 roku niewiele osób wiedziało - podkreśla Marcin Halicki. Jak wyjaśnia, nie każdy wie, kiedy informacje o konsultacjach pojawiają się w Biuletynie Informacji Publicznej, a i samorządy nie są bezpośrednio o tym informowane. Jak wyjaśnia, przez to nikt z mieszkańców nie mógł na plany wycinki lasu odpowiednio zareagować.


Póki co, po ponad 80-letnich drzewach zostały puste place i skarpa nad rzeką Rospuda. Leśnicy zapewniają, ze ten widok w ciągu kilku powinien się zmienić. Prawdopodobnie już w kwietniu rozpoczną sadzenie młodego lasu, który dodatkowo także zostanie ogrodzony w obawie przed łosiami.

| red: wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po kilku próbach udało się sprzedać zabytkowe ruiny pałacu Paca w Dowsbudzie

12.10.2016, 11:57

Ruiny pałacu Paca wraz z 21-hektarową działką zostały w końcu sprzedane. Nowy właściciel zaproponował 1 milion 20 tysięcy złotych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]


fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok