Radio Białystok | Galerie | Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

autor: Marek Zabrocki, Ryszard Minko

24.02.2018, 09:59, akt. 19:34

Ulicami Hajnówki przeszedł w sobotę (24.02) III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok. dwustu osób. Doszło do próby zakłócenia marszu, policjanci usunęli z drogi protestujących.

III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Joanna Szubzda
III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy Hajnówki oddali hołd ofiarom "Burego" - relacja Marka Zabrockiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na marszu widać było flagi narodowe, zielone flagi ONR i symbole innych współorganizatorów manifestacji. "Narodowa Hajnówka", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Cześć waszej pamięci, żołnierze wyklęci" - m.in. takie hasła wznosili uczestnicy marszu, idąc ulicami miasta pod Hajnowski Dom Kultury.

Nie odnotowano poważniejszych incydentów

Poważniejszych incydentów nie odnotowano, ale uniemożliwić przejście uczestnikom tej manifestacji próbowała grupa działaczy ruchu "Obywatele RP", którzy - podobnie jak przed rokiem - przyjechali w sobotę protestować do Hajnówki. Stanęli z transparentami, m.in. "Bury nie jest bohaterem" i "Moją ojczyzną jest człowieczeństwo".

Policja usunęła ich siłą uznając, iż doszło do próby zakłócenia legalnie zgłoszonej manifestacji; 10 osób zostało wylegitymowanych. "Wobec kilku, które siadały na trasie przemarszu i nie wykonywały poleceń funkcjonariuszy, policja zastosowała "chwyty obezwładniające" - poinformował nadkom. Tomasz Krupa z podlaskiej policji.

Co roku marsz wzbudza wielkie kontrowersje

Od pierwszej edycji marsz wzbudza duże emocje nie tylko w samej Hajnówce. Chodzi o fakt upamiętniania w czasie tego marszu m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską. Zginęło 79 osób, w tym dzieci. 

Środowiska przeciwne marszowi w Hajnówce zorganizowali dwa zgromadzenia publiczne zgłoszone do Urzędu Miasta.

Mieszkańcy Hajnówki oddali hołd ofiarom "Burego"

Przed rozpoczęciem marszu, swoje zgromadzenia zorganizowali jego przeciwnicy, którzy w południe uczcili ofiary akcji oddziału kpt. Romualda Rajsa. Pod hasłem "Wiecznaja Pamiat' - Wieczna Pamięć" spotkali się przy pomniku ofiar wojen i represji, usytuowanym w pobliżu Urzędu Miasta w Hajnówce. Odczytano nazwiska ofiar oraz zapalono znicze. 

Organizatorzy tego spotkania podkreślali, że nie są reprezentantami żadnych sił politycznych czy organizacji a występują w imieniu tych mieszkańców, którzy "nie mają odwagi zabrać głosu". Podkreślali, że od pokoleń mieszkają w tym regionie i chcą przypominać o "potrzebie sprawiedliwości, potrzebie spokoju".

"My wszyscy chcemy zgody, tolerancji" - mówił burmistrz Hajnówki 

W tym miejscu hołd zmarłym oddali też m.in. przedstawiciele władz samorządowych Hajnówki. Burmistrz miasta Jerzy Sirak powiedział, że marsz środowisk narodowych organizowany w Hajnówce jest dla mieszkańców "prowokacją". "My wszyscy chcemy zgody, tolerancji i pracy dla dobrej przyszłości miasta i regionu" - mówił.

Godzinę później (o 13:00) w cerkwi pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela odprawiona została panichida.

Protest działaczy ruchu "Obywatele RP"

Własne zgromadzenie zgłosił też ruch "Obywatele RP", który protestował w Hajnówce również przed rokiem. "Bury nie jest bohaterem", "Moją ojczyzną jest społeczeństwo", "Tu są granice przyzwoitości" - takie hasła mieli na transparentach "Obywatele RP".

Spotkanie ze świadkami historii sprzed 72 lat w Zaleszanach

W Zaleszanach zorganizowano spotkanie z jeszcze żyjącymi świadkami tych tragicznych wydarzeń sprzed 72 lat. Przy krzyżach i pomniku w centrum wsi zapalili znicze. Uczestnicy uroczystości modlili się też przy grobach ofiar na pobliskim cmentarzu.

Adrian Zandberg: Ten marsz to haniebne wydarzenie

"Organizowany przez środowiska narodowe III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych ma charakter prowokacji" - to ocena lidera partii Razem Adriana Zandberga, który przyjechał do Hajnówki, by solidaryzować się z mieszkańcami miasta. 

To także zbrodniarz – przypomina Adrian Zandberg.

Rajd Burego to jest wydarzenie żywe w pamięci lokalnej społeczności. Potomkowie ofiar będą ze swoich okien oglądać marsz ku czci mordercy ich rodziców i dziadków. Nacjonaliści chcą skłócić lokalną społeczność, nie wolno się na to zgodzić - na robienie bohaterów ze zbrodniarzy

- tłumaczy Adrian Zandberg.

Adrian Zandberg dodał też, że w tej sprawie potrzebny jest jasny sygnał rządu dotyczący postaci Rajsa "Burego", a w przypadku nawoływania do nienawiści podczas marszu powinna interweniować policja i go rozwiązać.

Hajnówka w dużej części zamieszkana jest przez mniejszość białoruską wyznającą prawosławie. W ub. roku władze miasta chciały marszu prawnie zakazać; ostatecznie zakaz uchylił sąd, do którego odwołali się organizatorzy manifestacji.

III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tym roku marsz zorganizowany był po raz trzeci. Kilka dni temu radni Hajnówki przyjęli stanowisko, w którym protestują przeciwko "gloryfikowaniu" Romualda Rajsa. Chcą też, by MSWiA podjęło inicjatywę ustawodawczą, wskutek której byłby zakaz organizacji takich zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań".


Białoruskie MSZ jest zaniepokojone planami marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce


W czwartek (22.02) swoje zaniepokojenie planami organizacji marszu w Hajnówce wyraziło też białoruskie MSZ. Rzecznik tego resortu użył wobec Romualda Rajsa określenia "zbrodniarz wojenny", powołując się na śledztwo IPN. Mówił też, że potrzebne jest nie sztuczne wzniecanie nienawiści między Białorusinami i Polakami, a dialog historyczny.

źródło: PAP | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko stu zawodników sprawdziło się w teście z historii Białegostoku

18.02.2018, 08:02

Na 40 pytań z historii, wojskowości oraz kultury, sztuki czy sportu odpowiadali w niedzielę uczestnicy III Testu z Historii Białegostoku, który zorganizowało w Białymstoku Muzeum Wojska. Wygrał Adam Janucik, który z sukcesem startował także w pierwszej edycji tego testu.


Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Litwy w Puńsku i Sejnach

16.02.2018, 05:50

Mniejszość litewska z Puńska i Sejn obchodzi od piątku (16.02) 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę.


Poczty sztandarowe, przemarsz i spektakl podczas obchodów z okazji rocznicy wywózek na Sybir

11.02.2018, 17:22

Tylko w niektórych miejscowościach obchody rocznicy wywózek na Sybir są tak uroczyste. W Sejnach pojawiły się poczty sztandarowe wojska, policji i straży pożarnej, był przemarsz przez miasto z udziałem kompanii honorowych, a także okolicznościowy spektakl w wykonaniu miejscowych uczniów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok