Radio Białystok | Wiadomości | Białoruskie MSZ jest zaniepokojone planami marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Białoruskie MSZ jest zaniepokojone planami marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

22.02.2018, 19:37, akt. 20:06

Przeprowadzenie planowanego marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce oznaczałoby "sztuczne wzniecanie nienawiści pomiędzy Białorusinami i Polakami" – ocenił w czwartek (22.02) rzecznik białoruskiego MSZ Dzmitry Mironczyk.

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska
II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska

W sobotę (24.02) w Hajnówce ma odbyć się organizowany przez środowiska narodowe trzeci marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

Romuald Rajs "Bury" – ludobójca czy patriota?

Dzmitry Mironczyk zwrócił uwagę, że jedną z osób, którym w czasie marszu "oddane zostaną honory" będzie Romuald Rajs "Bury". 

"To zbrodniarz wojenny. I to nie jest po prostu zdanie nasze czy kogoś tam, ale opinia i jednoznaczny wniosek polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. To ta specjalnie utworzona polska instytucja stwierdziła, że działania "Burego" to zbrodnia o znamionach ludobójstwa" – oświadczył rzecznik MSZ.

Hajnówka to polskie miasto, w którym większość mieszkańców ma korzenie białoruskie. Żyją jeszcze potomkowie ofiar zbrodni "Burego". Czy potrzebujemy sztucznego wzniecania nienawiści między Białorusinami i Polakami? Czy potrzebujemy zaostrzania napięcia na tle narodowościowym i wyznaniowym? Czy może jednak potrzebny jest dialog historyczny, który dopiero zaczął się rozwijać między naszymi krajami? – powiedział Mironczyk, pytany przez agencję BiełTA o planowany marsz Żołnierzy Wyklętych.

"Podzielamy (związane z tym marszem) zaniepokojenie naszych parlamentarzystów" – powiedział rzecznik MSZ.

Wcześniej krytycznie na ten temat wypowiedział się w oficjalnych mediach szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Walery Waraniecki.

Oddziały "Burego" spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego

72 lata temu oddziały kpt. Rajsa "Burego" spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską. Zginęło 79 osób, w tym dzieci.

Badający sprawę Rajsa "Burego" pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni o znamionach ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Rajs ma na sumieniu dziesiątki spalonych wraz z mieszkańcami białoruskich wsi, setki zabitych i okaleczonych cywilów, wśród których były kobiety, dzieci i starcy. Zostali oni zabici lub okaleczeni tylko dlatego, że byli etnicznymi Białorusinami i wyznawali prawosławie - ocenił w czwartek Mironczyk. 

Dodał, że "nic nie może usprawiedliwić ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i nie ma tu miejsca na dwie opinie".

Od siebie dodam, że w polskim panteonie narodowym jest dość bohaterów, "rycerzy bez skazy", w tym wspólnych dla naszych obu narodów. Jestem przekonany, że nie powinno w nim być miejsca dla zbrodniarzy wojennych, ludzi, których ręce są po łokcie we krwi, w tym kobiet i dzieci. Ale oczywiście o tym powinni decydować sami Polacy – skonstatował rzecznik białoruskiego MSZ.

Przeciwko "gloryfikowaniu" postaci kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz za podjęciem przez MSWiA inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby organizacji zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań" opowiedzieli się w środę radni Hajnówki.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

22.02.2018, 17:48

1 marca w Polsce przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji ulicami Białegostoku przejdzie marsz upamiętniający bohaterów niepodległościowego podziemia.


Radni Hajnówki ws. marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

21.02.2018, 17:29

Przeciwko "gloryfikowaniu" postaci kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz za podjęciem przez MSWiA inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby organizacji zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań" opowiedzieli się w środę (21.02) radni Hajnówki.


Władze Hajnówki chcą zmian w prawie wz. z Marszem Żołnierzy Wyklętych

13.02.2018, 14:19

Władze Hajnówki chcą, by MSWiA podjęło inicjatywę ustawodawczą o zakazie organizacji takich zgromadzeń, które zagrażają "dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań". To ich reakcja na marsz organizowany w mieście po raz trzeci przez środowiska narodowe.


Trwają zapisy do biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

26.01.2018, 10:35

Rozpoczęły się zapisy do biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lachowie koło Kolna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok