Radio Białystok | Wiadomości | Władze Hajnówki chcą zmian w prawie wz. z Marszem Żołnierzy Wyklętych

Władze Hajnówki chcą zmian w prawie wz. z Marszem Żołnierzy Wyklętych

13.02.2018, 14:19, akt. 14:39

Władze Hajnówki chcą, by MSWiA podjęło inicjatywę ustawodawczą o zakazie organizacji takich zgromadzeń, które zagrażają "dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań". To ich reakcja na marsz organizowany w mieście po raz trzeci przez środowiska narodowe.

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska
II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska

Ulicami Hajnówki przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pod koniec stycznia zarejestrowane zostało w Urzędzie Miasta w Hajnówce zgromadzenie publiczne związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Ma odbyć się w sobotę 24 lutego i mieć formę marszu ulicami miasta, z zakończeniem przy Hajnowskim Domu Kultury.

Chodzi o Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od pierwszej edycji wzbudza kontrowersje i sprzeciwy zarówno środowisk lokalnych, jak i niektórych partii politycznych.

Chodzi przede wszystkim o akcentowanie przez jego organizatorów, iż wśród upamiętnianych jest kpt. Romuald Rajs ps. "Bury". Chodzi o wydarzenia sprzed 72. lat, gdy oddziały "Burego" spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

W ubiegłym roku sąd oddalił skargę burmistrza

W ub. roku władze Hajnówki chciały zakazać marszu, którego jednym z organizatorów jest ONR. Argumentowały, że w dniu, w którym marsz miał się odbyć i przy planowanej trasie może on zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Po skardze organizatorów, sąd w Białymstoku decyzję burmistrza jednak uchylił. Zwrócił przy tym uwagę, iż wolność organizowania pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, iż zagrożenia, które wskazały władze nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach samorządu i części mieszkańców Hajnówki.

Hajnowska PO nie chce marszu

Organizacji tegorocznego marszu sprzeciwiła się, w przesłanym we wtorek (13.02) stanowisku, hajnowska Platforma Obywatelska; w jej ocenie jest to "nie tylko niestosowne, ale może nosić znamiona celowej prowokacji wobec środowisk białoruskich i prawosławnych". PO krytykuje też władze Hajnówki, które - jak napisano w stanowisku - "nawet w symboliczny sposób nie próbują zaprotestować przeciwko temu wydarzeniu".

System prawny w Polsce jest jaki jest. W ubiegłym roku to przetestowaliśmy - powiedział burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak pytany o to, czy władze miasta mają zamiar nie dopuścić do marszu.

- Rada Miasta zajmie się tym tematem. Przygotowałem propozycję przyjęcia stanowiska w tej sprawie ze strony Rady Miasta, jak rozumiem mieszkańców miasta, dezaprobaty dla tego marszu, ale jednocześnie z apelem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, żeby organizacja tego typu marszów - bądź co bądź o charakterze prowokacyjnym - była prawnie niedopuszczalna - powiedział Jerzy Sirak.

Burmistrz Hajnówki wyjaśnił, że chodzi o takie rozwiązanie, by prawo zabraniało organizacji zgromadzeń, które - jak to określił - "sprzyjają czy dążą do tworzenia waśni narodowościowych i wyznaniowych". Według niego, prawo "powinno wyraźnie zabraniać tego typu zgromadzeń".

My nie mamy wątpliwości, że to zgromadzenie ma charakter stricte prowokacyjny, co tu dużo mówić. Jeżeli w Hajnówce mówi się, że +Bury+ jest bohaterem, kiedy wiadomo, że żyją tutaj potomkowie rodzin ofiar ludzi zamordowanych przez +Burego+ i jego żołnierzy, no to wnioski same się tutaj cisną - dodał.

Burmistrz Hajnówki poinformował również, że w porze marszu, w Zaleszanach, czyli jednej ze spacyfikowanych zimą 1946 roku wsi, odbędzie się modlitwa upamiętniająca ofiary oddziału "Burego" i uroczystość oddania im hołdu. Dodał, że weźmie udział w tych uroczystościach, wraz z innymi samorządowcami.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Jak zareagują władze Hajnówki na kolejny marsz narodowców? 11.02.2018

11.02.2018, 00:32

Ulicami miasta znowu planuje przejść marsz Żołnierzy Wyklętych.


Debata o trudnej i złożonej powojennej historii Hajnówki 13.03.2017

13.03.2017, 14:43

Debata o trudnej i złożonej powojennej historii Hajnówki i regionu wzbudziła duże zainteresowanie miejscowej społeczności. Zabrakło przedstawicieli IPN-u i historyków. Nie zawiedli organizatorzy Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce - w większości młodzi ludzie. Na spotkaniu licznie reprezentowane było również prawosławne duchowieństwo. W sumie na sali Hajnowskiego Domu Kultury było około 100 osób. Debata przebiegała na początku spokojnie i merytorycznie, z czasem jednak dyskutanci dawali ponieść się emocjom. W dzisiejszej audycji relacja ze spotkania w Hajnówce. Zaprasza Marek Zabrocki.


Około 100 osób na debacie po kontrowersyjnym Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

12.03.2017, 07:42

Debata o trudnej i złożonej powojennej historii Hajnówki i regionu wzbudziła duże zainteresowanie miejscowej społeczności. Zabrakło jednak przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, zaproszonych posłów i historyków z Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.


Burmistrz Hajnówki zaprasza na publiczną debatę "Pokonajmy różnice"

4.03.2017, 06:42

Burmistrz Hajnówki zaproponował debatę publiczną dotyczącą obchodów w tym mieście Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszystkich zainteresowanych zaprosił na spotkanie pod hasłem "Pokonajmy różnice", które ma się odbyć 12 marca. 


II marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 27.02.2017

27.02.2017, 14:47

W audycji powiemy m.in. o II marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.


Wiceminister MSWiA krytykuje władze Hajnówki za próbę udaremnienia Marszu Żołnierzy Wyklętych

27.02.2017, 14:10

"Policja czuwała nad bezpieczeństwem, a organizatorzy zachowali się w sposób odpowiedzialny" - tak podsumował niedzielny (26.02) Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. 


nadinsp. Daniel Kołnierowicz

27.02.2017, 08:30

Policja nie dopuściła do spotkania narodowców z kontrmanifestantami w Hajnówce.


Burmistrz Hajnówki rozważa debatę o trudnej historii regionu

27.02.2017, 07:21

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak rozważa zorganizowanie debaty o trudnej przeszłości regionu w związku z budzącym kontrowersje w mieście marszem upamiętniającym żołnierzy wyklętych. Drugi taki marsz przeszedł w niedzielę (26.02) ulicami Hajnówki, władze były temu przeciwne.


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

26.02.2017, 06:01

Ulicami Hajnówki przeszedł w niedzielne (26.02) popołudnie II Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok. 150-200 osób. Poza utarczkami słownymi z przeciwnikami marszu na trasie, incydentów nie było.


Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce może się odbyć - sąd oddalił zażalenie burmistrza

23.02.2017, 14:15

Planowany na 26 lutego II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych może się odbyć. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w czwartek (23.02) zażalenie władz miasta. Skarżyły one postanowienie sądu pierwszej instancji, który decyzję burmistrza o zakazie marszu uchylił. Wyczerpuje to drogę odwoławczą, o której jest mowa w prawie o zgromadzeniach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok