Radio Białystok | Wiadomości | Około 100 osób na debacie po kontrowersyjnym Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Około 100 osób na debacie po kontrowersyjnym Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

autor: Alicja Pietruczuk, Marek Zabrocki

12.03.2017, 07:42, akt. 13.03.2017, 07:48

Debata o trudnej i złożonej powojennej historii Hajnówki i regionu wzbudziła duże zainteresowanie miejscowej społeczności. Zabrakło jednak przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, zaproszonych posłów i historyków z Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.

"Pokonajmy różnice" - debata publiczna w Hajnóce, fot. Marek Zabrocki
"Pokonajmy różnice" - debata publiczna w Hajnóce, fot. Marek Zabrocki

Nie zawiedli za to organizatorzy Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce - w większości młodzi ludzie. Na spotkaniu licznie reprezentowane było również prawosławne duchowieństwo. W sumie na sali Hajnowskiego Domu Kultury było około 100 osób. Jak informuje nasz reporter, debata przebiegała na początku spokojnie i merytorycznie, z czasem jednak dyskutanci dawali ponieść się emocjom.

Debata po kontrowersyjnym marszu

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 26 lutego, wywołał  wiele kontrowersji i był szeroko komentowany w mediach. Jedną z upamiętnianych postaci był kapitan Romuald Rajs "Bury" odpowiedzialny za pacyfikację w 1946 roku wsi leżących na terenie obecnego powiatu hajnowskiego zamieszkanych przez mniejszość białoruską oraz za zabicie 79  osób, w tym kobiet i dzieci.

"Pierwszy krok został zrobiony"

Podczas debaty wracały wspomnienia i opowiadania bliskich. Najwięcej emocji budzi nadal kapitan Rajs. W debacie uczestniczył między innymi Mariusz Niczyporuk, którego rodzina zginęła we wsi Zaleszany. - Pierwszy krok został zrobiony. Ruszaliśmy z miejsca, bardzo dużo deptaliśmy w kółko. Zawsze warto rozmawiać, zawsze warto się dogadywać i wyjaśniać te kwestie na słowach póki jeszcze dajemy radę panować nad emocjami - mówił.

Z pomysłu debaty zadowolony jest również Dawid Poleszuk - jeden z pomysłodawców i organizatorów Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Uważa on jednak, że debatę trzeba dopracować organizacyjnie.

- Debata ma sens, tylko muszą być historycy, nie może być polityków, bo oni chcą ugrać coś dla siebie

- zaznaczył Dawid Poleszuk w rozmowie z Polskim Radiem Białystok.

- Tu musi być debata na faktach i w końcu musi być jedna wersja, a nie tak, że jeden historyk twierdzi tak, drugi inaczej, a IPN jeszcze inaczej. I nigdy nie dojdziemy do żadnego kompromisu. Na przykład syn pana Niczyporuka bardzo mądrze mówi - on mówi o sowich faktach, ale ja się z połową jego rzeczy nie zgadzam, bo są historycy, którzy sądzą inaczej. Ale nie możemy zapomnieć o tym, że muszą być fakty - wyjaśniał współorganizator marszu.

Zaproszeni organizatorzy marszu i rodziny ofiar

- Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli bardzo wielu środowisk, w tym organizatorów marszu i rodzin ofiar oddziału "Burego", historyków,  podlaskich parlamentarzystów i samorządowców oraz mieszkańców - mówił przed spotkaniem zastępca burmistrza Hajnówki Andrzej Skiepko. - Chodzi o to, by w taki cywilizowany sposób pokazać, że możemy rozmawiać o sprawach trudnych w sali, a nie na ulicy. Myślę, że podczas takich rozmów również wypłyną wnioski, jak w przyszłości organizować Święto Żołnierzy Wyklętych. I to jest chyba najważniejsze - stwierdził.


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]


W Hajnówce i jej okolicach mieszkają rodziny i potomkowie ofiar dowodzonego przez kapitana Rajsa oddziału PAS NZW. Hajnowscy radni uznali organizację tego marszu przez Narodową Hajnówkę i białostocki Obóz Narodowo-Radykalny za prowokację. Burmistrz nie wydał zgody na marsz, ale sąd uchylił tę decyzję.

Debata "Pokonajmy różnice" odbyła się w niedzielę w Hajnowskim Domu Kultury.

| red: zmj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1.03.2017, 05:02

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nazywani też niezłomnymi, po drugiej wojnie światowej walczyli w antykomunistycznym podziemiu. Stawiali opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.


W Suwałkach będzie rondo imienia Żołnierzy Wyklętych

28.02.2017, 14:36

Miejscy radni przyjęli już odpowiednią uchwałę i rondo u zbiegu ulic Buczka i Leśnej w Suwałkach, przy wyjeździe w stronę Raczek, będzie upamiętniało Żołnierzy Wyklętych.


Wiceminister MSWiA krytykuje władze Hajnówki za próbę udaremnienia Marszu Żołnierzy Wyklętych

27.02.2017, 14:10

"Policja czuwała nad bezpieczeństwem, a organizatorzy zachowali się w sposób odpowiedzialny" - tak podsumował niedzielny (26.02) Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. 


Burmistrz Hajnówki rozważa debatę o trudnej historii regionu

27.02.2017, 07:21

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak rozważa zorganizowanie debaty o trudnej przeszłości regionu w związku z budzącym kontrowersje w mieście marszem upamiętniającym żołnierzy wyklętych. Drugi taki marsz przeszedł w niedzielę (26.02) ulicami Hajnówki, władze były temu przeciwne.


Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce może się odbyć - sąd oddalił zażalenie burmistrza

23.02.2017, 14:15

Planowany na 26 lutego II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych może się odbyć. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w czwartek (23.02) zażalenie władz miasta. Skarżyły one postanowienie sądu pierwszej instancji, który decyzję burmistrza o zakazie marszu uchylił. Wyczerpuje to drogę odwoławczą, o której jest mowa w prawie o zgromadzeniach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok