Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

autor: Marcin Gliński

22.02.2018, 17:48, akt. 21:28

1 marca w Polsce przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji ulicami Białegostoku przejdzie marsz upamiętniający bohaterów niepodległościowego podziemia.

Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Marcin Gliński
Ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych, fot. Marcin Gliński

Marsz ma na celu przede wszystkim zjednoczenie białostoczan, abyśmy wspólnie udali się na plac wojskowy przy ul. 11 listopada i wspólnie idąc w tym marszu i modląc się na cmentarzu oddali cześć bohaterom, którzy zginęli za naszą wolność w czasach II wojny światowej - mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego marszu Szymon Popławski.

Jak mówi prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku Bartosz Sokołowski, trasa marszu będzie podobna jak w roku ubiegłym.

"Ruszamy z Rynku Kościuszki, spod pomnika Józefa Piłsudskiego. Następnie przejdziemy ulicą Mickiewicza w kierunku galerii Alfa i dalej ulicą Świętojańską, do cmentarza wojskowego przy ulicy 11 listopada" - mówi Bartosz Sokołowski.

Na trasie marszu, delegacja komitetu złoży kwiaty przy tablicach pamiątkowych poświęconych bohaterom oraz nowo powstałym pomniku Danuty Siedzikówny "Inki".

Jak dodaje Przemysław Klimek z organizacji PIRS, przygotowano również projekcje filmowe związane z Marszem Żołnierzy Wyklętych.

24 lutego o 18:00 w kinie Ton przygotowaliśmy pokaz autorski filmu "Wyklęty", który będzie połączony ze spotkaniem z reżyserem Konradem Łęckim. 10 marca o 17:00 będzie pokaz filmu "Podwójnie wyklęty", połączony ze spotkaniem z autorką Ewą Szakalicką, z udziałem historyka IPN Michała Ostapiuka - mówi Przemysław Klimek.

Na obie projekcje wstęp jest wolny. Początek Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca o 18:00.

| red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Radni Hajnówki ws. marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

21.02.2018, 17:29

Przeciwko "gloryfikowaniu" postaci kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz za podjęciem przez MSWiA inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby organizacji zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań" opowiedzieli się w środę (21.02) radni Hajnówki.


Władze Hajnówki chcą zmian w prawie wz. z Marszem Żołnierzy Wyklętych

13.02.2018, 14:19

Władze Hajnówki chcą, by MSWiA podjęło inicjatywę ustawodawczą o zakazie organizacji takich zgromadzeń, które zagrażają "dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań". To ich reakcja na marsz organizowany w mieście po raz trzeci przez środowiska narodowe.


Trwają zapisy do biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

26.01.2018, 10:35

Rozpoczęły się zapisy do biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lachowie koło Kolna.


Białostocki mural poświęcony żołnierzom wyklętym znów zniszczony

7.08.2017, 14:05

Nieznani sprawcy po raz kolejny zniszczyli mural poświęcony żołnierzom wyklętym w Białymstoku, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Starobojarskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok