Radio Białystok | Galerie | Wystawa sprzętu, rekonstrukcje, jarmark – VIII Podlaski Piknik Militarny

Wystawa sprzętu, rekonstrukcje, jarmark – VIII Podlaski Piknik Militarny

autor: Edyta Wołosik

2.06.2018, 06:38, akt. 19:57

Prawie 1000 rekonstruktorów, około 70 rodzajów pojazdów militarnych i pokazy różnych walk historycznych można oglądać podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód".

VIII Piknik Militarny "Misja Wschód" w Ogrodniczkach, fot. Monika Kalicka
VIII Piknik Militarny "Misja Wschód" w Ogrodniczkach, fot. Monika Kalicka

Wystawa sprzętu, rekonstrukcje i jarmark na VIII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach - relacja Renaty Redy

Na VIII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach prezentuje się wiele grup rekonstrukcyjnych - relacja Renaty Redy

Z szefem biura Pikniku Militarnego Arturem Jankowskim i podpułkownikiem Mieczysławem Gurgielewiczem rozmawia Renata Reda

1000 rekonstruktorów i ponad 70 pojazdów w Ogrodniczkach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Żywa lekcja historii 

To jedna z największych takich imprez w tej części Polski. W samo południe w sobotę (2.06) przejazd pojazdów wojskowych z Supraśla do Ogrodniczek uroczyście otworzył VIII Piknik Militarny. Główny cel tego przedsięwzięcia to zachęcanie do poznawania historii i tradycji


Pokazy sprzętu, rekonstrukcje, parada ulicami Białegostoku - zbliża się VIII Podlaski Piknik Militarny


Według organizatorów, by zobaczyć pokazy i rekonstrukcje, żwirownię w Ogrodniczkach odwiedzi około 40 tys. osób.

Pole walki zamiast starej żwirowni

Stara żwirownia w Ogrodniczkach zamieniła się w pole walki. Jak powiedział jeden z organizatorów, komendant pikniku Wojciech Hernik, na historyczne pokazy przyjechali rekonstruktorzy z kraju i z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech i Niemiec.

To jedna z największych tego typu imprez we wschodniej Polsce, na której można podglądać militaria, ale także to, jak wyglądało życie codzienne w minionych wiekach(...) my nie pokazujemy ludziom tylko II wojny światowej. Na tej imprezie mamy cały przegląd historyczny - tak naprawdę od Słowian do nowoczesności 

- mówił Wojciech Hernik.Główną atrakcją są inscenizacje potyczek wojsk

Głównymi punktami imprezy będą sobotnie i niedzielne inscenizacje potyczek wojsk - to rekonstrukcja walki z 1944 r. Wojciech Hernik powiedział, że inscenizacja jest dopracowana "w najmniejszych szczegółach". Dodał, że "można będzie podsłuchać, o czym rozmawiały między sobą poszczególne armie, a tym samym mieć pełniejszy obraz tej wojny". Komendant przekonywał, że zapowiada się niezwykle ciekawie - nie zabraknie wybuchów i strzelaniny.

Grupy zbudowały też kilkadziesiąt dioram, obejmujących różne epoki. Będzie można poznać bliżej Słowian, wojsko polskie z lat 90., Wikingów, wojska z XVII wieku, z I i II wojny światowej i z wojny w Iraku. Co roku organizowany jest konkurs na najlepszą dioramę, a - zdaniem Hernika - grupy bardzo się starają, by przekonać do siebie jury.

"Małe co nieco" dla miłośników militariów

Miłośnicy militariów mogą w Ogrodniczkach zobaczyć również kilkadziesiąt pojazdów z II wojny światowej i współczesnych. Atrakcją będą czołgi Sherman M4A1, który był wykorzystywany w II wojnie, Merida, T-34, T-72, amfibia oraz motocykle i samochody wojskowe wykorzystywane przez wojsko polskie, amerykańskie i niemieckie. Chętni, zarówno dzieci jak i dorośli, będą mogli się przejechać niektórymi pojazdami.

W programie pikniku są też spotkania z pisarzami i korespondentami wojennymi.

Wojciech Hernik poinformował, że nowością będzie odnowiona przez skazanych z białostockiego Zakładu Karnego, a ważąca 4 tony, armata przeciwpancerna D-4485 mm, wyprodukowana po II wojnie światowej. 

W tym roku jest wyjątkowa okazja na spotkanie z armatohaubicą Krab wraz z wozem dowodzenia oraz półgąsienicowym half trackiem Sd.Kfz 

- mówił Wojciech Hernik.

Prawdziwa perełka wśród pojazdów

Wśród pojazdów organizatorzy wymieniają "prawdziwą perełkę": cadillaka z 1941 roku, jakim jeździł amerykański generał z okresu II wojny światowej George Patton.

Prawdopodobnie jest to jedyny egzemplarz w Polsce w wersji oryginalnie militarnej, czyli biegi ma manualne, nie automat. Samochód żeśmy odrestaurowali trzy lata temu; ze śrubek praktycznie skręcony i działa 

- powiedział Andrzej Jasiński z Warszawy.

Fani amerykańskiego wojska nie przejdą obojętnie także obok samochodu wojskowego Willis MB z 1944 roku. Andrzej Wójciak, który reprezentuje Willis Klub Polska, wyjaśnił, że pojazd ten był używany na wszystkich frontach II wojny światowej

Był używany jako samochód dla piechoty, samochód do łączności, nawet do Związku Radzieckiego dosyć duża partia została skierowana przez Murmańsk i do dzisiaj ten samochód jest samochodem kultowym 

- powiedział Andrzej Wójciak.

3 dni z historią podczas Pikniku "Misja Wschód"

Piknik Militarny w Ogrodniczkach w sobotę (2.06) będzie otwarty dla zwiedzających do godz. 19:00, a w niedzielę (3.06) od 12:00 do 17:00. Do Ogrodniczek można dojechać z Białegostoku komunikacją miejską. Specjalne autobusy odjeżdżają z przystanku u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego.Podlaski Piknik Militarny Misja Wschód organizuje Stowarzyszenie "Czemu By Nie" we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku, gminą Supraśl, na terenie której leżą Ogrodniczki, i miastem Białystok.

VIII Podlaski Piknik Militarny "Misja WSCHÓD"

1 czerwca (piątek) BIAŁYSTOK

11:00 - 17:00 - Wystawa sprzętu wojskowego i pokazy grup rekonstrukcyjnych (Białystok)

17:00 - Parada ulicami Białegostoku


2 czerwca (sobota) OGRODNICZKI

10:00-11:00 - Wystawa sprzętu wojskowego i pokazy grup rekonstrukcyjnych (Supraśl)

11:00-12:00 - przejazd pojazdów z Supraśla do Ogrodniczek

12:00 - uroczyste otwarcie na żwirowni w Ogrodniczkach

(w międzyczasie: jarmark, przejażdżki  pojazdami militarnymi, pokazy wyposażenia, pokazy dynamiczne służb  mundurowych i pokazy grup rekonstrukcyjnych)

15:30 - spotkanie z gościem specjalnym 

17:00 - rekonstrukcja potyczki zbrojnej 

 

3 czerwca (niedziela) OGRODNICZKI

10:00 - rozpoczęcie III dnia Pikniku Militarnego

10:00-18:00 - pokazy wyposażenia i pokazy dynamiczne służb mundurowych

14:00 - spotkanie z gościem specjalnym (namiot konferencyjny przy scenie)

15:30 - wręczenie nagród w konkursach i zawodach

16:00 - główna rekonstrukcja 

16:30 - pokaz działania straży pożarnej

16:45 - pokaz sprzętu pancernego

17:00 - oficjalne zakończenie 

źródło: PAP | red: sk, mag, mak


ZOBACZ TEŻ:


Dodatkowe parkingi i specjalna linia autobusowa na piknik militarny

31.05.2018, 06:56

Dodatkowe parkingi i specjalna linia autobusowa - takie udogodnienia przygotowali organizatorzy. Od piątku (01.06) do niedzieli (03.06) w Białymstoku, Supraślu, ale przede wszystkim w Ogrodniczkach będzie 8. Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód".


Pokazy sprzętu, rekonstrukcje, parada ulicami Białegostoku - zbliża się VIII Podlaski Piknik Militarny

17.05.2018, 15:48

Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.


Trzy dni z militariami podczas Pikniku "Misja Wschód"

8.06.2017, 18:58

To największa taka akcja plenerowa w województwie podlaskim i jedna z największych w kraju. Wiadomo już, jakie atrakcje czekają na nas podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok