Radio Białystok | Galerie | Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem [zdjęcia]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Edyta Wołosik

1.03.2019, 06:51, akt. 20:29

Mszą świętą o 8:00 w parafii wojskowej Św. Jerzego rozpoczęły się w piątek (01.03) w Białymstoku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobne uroczystości odbyły się w innych miastach w Podlaskiem.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto tablicę w hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przemówienie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wysokiem Mazowieckiem | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uroczystość przed pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Apel Pamięci w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Apel Pamięci w Białymstoku

O 9:10 na Cmentarzu Wojskowym rozpoczął się Apel Pamięci. Uczestnicy uroczystości złożyli tam kwiaty i zapalili znicze, a później zrobili to też m.in. przed pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" w parku Planty, gdzie w południe rozpoczęły się uroczystości upamiętniające polskie podziemie niepodległościowe.

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. we wsi Guszczewina koło Narewki. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1943 r. w wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Skazana na karę śmierci w 1946 roku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu.
Odsłonięto tablicę w  hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych

W  Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku  odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowych organizacji antykomunistycznych, które działały w latach 1951-53 i składały się z uczniów dwóch miejscowych szkół. Wielu z nich trafiło za  tę działalność do więzienia.

Odsłonięcie  takiej tablicy było jednym z głównych punktów oficjalnych obchodów  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Na dziedzińcu  szkoły otwarta został wystawa "Zapomniane ogniwo" poświęcona  konspiracyjnym organizacjom młodzieżowym na ziemiach polskich w latach  1944/1945-1956.

Tablica upamiętnia członków organizacji antykomunistycznych "Białe  Orły", "Wiarus" i „Polska Organizacja Podziemna - Białe Orły". Od maja  1951 roku do grudnia 1953 roku działały one w Białymstoku i w Czarnej  Białostockiej; należeli do nich uczniowie Państwowego Technikum  Mechaniki Rolnej w Białymstoku i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w  Białymstoku.

"Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za  swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd na kary  więzienia w wysokości od 2,5 roku do 10 lat" - głosi napis na tablicy.  Jej odsłonięcie to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej. W całym kraju  ma być w tym roku odsłoniętych kilkadziesiąt takich tablic.

W uroczystości w Białymstoku wzięli udział m.in. przedstawiciele  władz państwowych i samorządowych, grupa byłych członków młodzieżowych  organizacji konspiracyjnych, służby mundurowe, młodzież i nauczyciele  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych; w głównym holu tej  szkoły odsłonięta została w piątek ta tablica.

Współorganizator uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski  użył w swoim wystąpieniu określenia "uczniowie wyklęci". - Podejmowanie  takiej działalności w okresie stalinizmu wymagało na pewno wielkiej  odwagi - mówił. Zwracał uwagę, że o ile prowadząc taką działalność w  latach 80. ubiegłego wieku "z zasady" ryzykowało się wolnością czy  zdrowiem "ale rzadziej życiem", to w okresie powojennym "o to życie,  podejmując działalność patriotyczną, nawet w tym wymiarze młodzieżowym,  można było się zasadnie obawiać".

Paszkowski mówił, że tablica będzie przypominała "ten fragment  historii, którą należy przypisać do tego oporu, który polskie  społeczeństwo podjęło w latach 40 i 50". "Była to prosta  kontynuacja tej obrony naszej niepodległości, która rozpoczęła się 1  września 1939 roku. I tym bardziej powinniśmy o tym pamiętać" -  podkreślał wojewoda.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że tablica  przypomina o "kolejnych białych kartach" z przeszłości miasta. Powiedział też, iż uroczystość pokazuje, że możliwa jest współpraca IPN i placówek oświatowych oraz to, że taka współpraca jest bardzo ważna.  Przypominał, że Instytut ma w swoich statutowych celach działalności  zapisaną edukację, również najmłodszych obywateli, a z drugiej strony  samorząd - organ prowadzący placówki oświatowe - ma za zadanie  kształtować i wychowywać, ale też edukować młode pokolenie w zakresie  przeszłości, również tej związanej z miastem.

Świadkowie zdarzeń, świadkowie historii odchodzą, natomiast my  musimy robić wszystko, żeby kolejne pokolenia miały wiedzę na ten temat i  by przekazywać im ten pozytywny wizerunek tych, którzy (...) mieli  osobistą odwagę by powiedzieć "nie" komunistycznej władzy, mimo  czekających ich represji

- mówił Rafał Rudnicki.

W Białymstoku w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy  Wyklętych okolicznościowe uroczystości odbyły się też m.in. na cmentarzu  wojskowym, przy pomniku żołnierzy AK i Danuty Siedzikówny "Inki".


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wieczorem w Białymstoku odbył się Marsz Pamięci. Uczestnicy spotkali się o 18:00 przed kinem "Ton", a później przeszli ulicami: Kilińskiego, Mickiewicza i Świętojańską na Cmentarz Wojskowy przy ul. 11. Listopada. 

W organizację Marszu Pamięci włączyło się kilka organizacji.

Uroczystości w Łomży

W Łomży Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorowali wspólnie przedstawiciele władz miasta, powiatu i żołnierze. O godz. 12:00 złożyli oni kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 przy Szosie Zambrowskiej.

Wcześniej kwiaty złożono także pod obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego (ul. Pileckiego), pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej (obok Szkoły Muzycznej przy Alei Legionów) oraz pod tablicą "Pamięć i wdzięczność” poświęconą ofiarom Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (przy ul. Nowogrodzkiej 5).

Natomiast o godz. 10:00 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich rozpoczął się koncert dla uczniów łomżyńskich szkół pt. "Kolor serca" w wykonaniu Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży. 

Natomiast w niedzielę 3 marca o godz. 16:00 odprawiona będzie uroczysta msza św. w Katedrze Łomżyńskiej, po której ulicami Łomży przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem 

W uroczystościach w Wysokiem Mazowieckiem wziął udział prezydent Andrzej Duda, który złożył kwiaty przy pomniku kapitana Kazimierza Kamieńskiego ps. "HUZAR” i jego żołnierzy.

"Wieczna pamięć żołnierzom niezłomnym" - prezydent Andrzej Duda w Wysokiem Mazowieckiem


Uroczystości na Suwalszczyźnie 

Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach rozpoczęła się od wykładu historycznego, które wygłosił pracownik naukowy Zamku Królewskiego w Warszawie dr Krzysztof Jabłonka. Była też  msza i modlitwa w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej przy zbiegu ulic Utrata i Sejneńska gdzie odbył się apel pamięci, złożenie kwiatów oraz salwa honorowa.

Także w piątek o 17:00  w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbędzie się spotkanie z Bartłomiejem Rychlewskim, znawcą tematyki związanej z powojennym podziemiem niepodległościowym.

W Augustowie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych” zaplanowano natomiast na niedzielę (3.03). Będą połączone z przysięgą żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W programie m.in. złożenie kwiatów pod "Domem Turka”, msza św. i Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości odbędą się pod Honorowym Patronatem Jarosława Zielińskiego, posła na Sejm, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. 

Bieg Tropem Wilczym, na trzech dystansach, odbędzie się także w niedzielę (3.03) w Sejnach.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - święto państwowe

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Corocznie obchodzone jest 1. marca, bo tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

źródło: PAP | red: mag, zmj, mak


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Czyżewie

28.02.2019, 07:17

Złożeniem wieńców przy Pomniku Niepodległości rozpoczną się w czwartek (28.02) uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Czyżewie.


Komu przeszkadzają Żołnierze Wyklęci? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

25.02.2019, 12:49

Media doniosły, że przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skrytykował organizację Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Te same media powinny jeszcze zapytać Putina. Na pewno wygłosiłby identyczną opinię.


IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę

23.02.2019, 08:13

Organizatorzy twierdzą, że chodzi o upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego – władze miasta, że chodzi o prowokację.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok