Radio Białystok | Galerie | Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego [foto, wideo]

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego [foto, wideo]

autor: Adam Dąbrowski, Marta Nazarko

1.08.2019, 04:49, akt. 22:22

W całym mieście rozległy się dźwięki syren. Między innymi tak Białystok uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się także w Łomży, a w Augustowie z okazji rocznicy można było oddać krew.

75. rocznica Powstania Warszawskiego, Białystok, fot. Joanna Szubzda
75. rocznica Powstania Warszawskiego, Białystok, fot. Joanna Szubzda

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

"Augustów oddaje krew za Warszawę" - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białystok

Przed białostockim pomnikiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej w czwartek, 1 sierpnia o 17:00 odbyły się uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie. Zaprosili na nie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W całym mieście rozległy się dźwięki syren.Na Rynku Kościuszki zaplanowano z kolei koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy". Początek o 19:00. Przed białostocką publicznością zaprezentuje się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Będzie można usłyszeć i wspólnie zaśpiewać utwory z ostatniej płyty zespołu "Płyń Wisełko” (2018). To piosenki opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru. W programie również m.in. "Pałacyk Michla", "Ułani, ułani", "Białe róże" czy "O mój rozmarynie".

Augustów

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano akcję "Augustów oddaje krew za Warszawę". Chodzi o to, by uczcić pamięć powstańców, a jednocześnie pomóc potrzebującym. Autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa będzie stał na Rynku Zygmunta Augusta.

Organizatorzy mają nadzieję, że ten pomysł się sprawdzi i w kolejnych latach taka akcja odbędzie się też w innych miastach Polski.

W czwartek, 1 sierpnia krew na Rynku w Augustowie można było oddawać od 11:30 do 17:30, a w piątek i sobotę od 9:00 do 14:30.

Łomża

Parlamentarzyści, delegacje samorządów i żołnierzy oraz zaledwie kilkoro mieszkańców Łomży upamiętniło 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pół godziny przed godziną "W" pod pomnikami Żołnierzy AK oraz Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej wiązanki składał m.in. Kazimierz Polkowski ze Związku Narodowe Siły Zbrojne.

O 17:00 zabrzmiały syreny przypominające o wybuchu powstania.


Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


źródło: bialystok.pl, PAP | red: zmj, mak


ZOBACZ TEŻ:


W Gibach przy Wzgórzu Krzyży uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej

21.07.2019, 18:45

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę (21.07) 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława nazywana jest również małym Katyniem.


Pokazy artyleryjskie, historyczne tańce i pokaz mody - Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu [zdjęcia, wideo]

14.07.2019, 09:39

Pokazy artyleryjskie, konkursy dla najmłodszych a o 17:45 rekonstrukcja bitwy. W Ciechanowcu trwa XI Zajazd Wysokomazowiecki.


101. rocznica powstania 42. Pułku Piechoty w Białymstoku [zdjęcia]

14.07.2019, 07:42

Przez ówczesnych mieszkańców byli nazywani "Dziećmi Białegostoku". W stolicy województwa uczczono pamięć żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy przed wojną stacjonowali w Białymstoku.


Uczczono 78. rocznicę mordu na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego [zdjęcia, wideo]

10.07.2019, 08:44

W Jedwabnem uczczono w środę (10.07) 78. rocznicę zamordowania kilkuset żydowskich mieszkańców tej miejscowości. W uroczystości wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok