Radio Białystok | Wiadomości | Uczczono 78. rocznicę mordu na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego [zdjęcia, wideo]

Uczczono 78. rocznicę mordu na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego [zdjęcia, wideo]

autor: Paweł Wądołowski

10.07.2019, 08:44, akt. 11.07.2019, 07:36

W Jedwabnem uczczono w środę (10.07) 78. rocznicę zamordowania kilkuset żydowskich mieszkańców tej miejscowości. W uroczystości wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.

78. rocznica zbrodni w Jedwabnem, fot. Paweł Wądołowski
78. rocznica zbrodni w Jedwabnem, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
78. rocznica zbrodni w Jedwabnem - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedwabne stało się symbolem "zła, nienawiści i zwierzęcego antysemityzmu"


Do tragicznych wydarzeń doszło 10 lipca 1941 r. Według ustaleń IPN, zbrodni na kilkuset żydowskich mieszkańcach miasteczka dokonali Polacy z inspiracji Niemców.


- W taki lipcowy dzień jak dziś, w tym miasteczku zamieszkanym przez Polaków i Żydów wydarzyła się straszna rzecz. Polscy mieszkańcy zamordowali swoich żydowskich sąsiadów. To nie ulega wątpliwości - powiedziała ambasador Izraela Anna Azari podczas uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 78 lat.


Anna Azari dodała, że Jedwabne stało się symbolem "zła, nienawiści i zwierzęcego antysemityzmu". Wspomniała też, że po uroczystościach, które odbyły się w Jedwabnem 18 lat temu z udziałem ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, rozpoczęła się w Polsce ważna dla stosunków polsko-żydowskich debata.


- Była ona katharsis. Państwo Izrael z fascynacją, podziwem i przyjaźnią spoglądało na Polskę, jak ta z odwagą daje sobie radę z trudnymi problemami ze swej przeszłości - mówiła Azari.


Ambasador Izraela Anna Azari odniosła się też do kwestii ekshumacji ofiar zbrodni z Jedwabnem i ewentualności wznowienia śledztwa w tej sprawie. - Czy rzeczywiście po tylu latach historycznych badań i weryfikacji dokumentów nie wiemy, kto dokonał tego strasznego czynu? - mówiła w Jedwabnem ambasador Izraela.Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski mówił, że historycy próbują udowodnić, że inspiracją tego czyny byli Niemcy. 


- Wtedy Polska była pod niemiecką okupacją, więc wszystko, co się działo, musiało mieć ciche bądź oficjalne przyzwolenie. Mieszkańcy Jedwabnego skorzystali z tego przyzwolenia i wymordowali swoich sąsiadów - powiedział.


Lesław Piszewski dodał, że celem corocznych spotkań w Jedwabnem jest oddanie hołdu zamordowanym w tej miejscowości. - Będziemy się tu spotykać, by pamięć o tym, co tu się wydarzyło trwałą na zawsze - mówił.


Według IPN w Jedwabnem zamordowano co najmniej 340 żydowskich sąsiadów


Według ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, 10 lipca 1941 r. grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. W ocenie IPN zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji. Liczni świadkowie przesłuchani podczas śledztwa wskazali na przybyłych w tym dniu do Jedwabnego umundurowanych Niemców.

Jak podawał Instytut w komunikacie o końcowych ustaleniach śledztwa, wydanym w lipcu 2002 roku, wykonawcami zbrodni było co najmniej 40 polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic.

Śledztwo IPN umorzył w 2003 r. Uzasadnił wówczas, że nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych niż osądzone za to już po II wojnie światowej. Mimo umorzonego postępowania w sprawie tej zbrodni wciąż istnieje możliwość jego wznowienia, ale pod warunkiem, że pojawiłaby się uzasadniająca taką decyzję nowa okoliczność.

źródło: PAP | red: sk, wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


78. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

27.06.2019, 10:37

W czwartek (27.06) minęła 78. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Białymstoku, podpalonej wraz z przebywającymi w niej ludźmi.


W Grabówce oddano hołd ofiarom zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

16.06.2019, 14:57

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie z lat 1941-44 odbyły się w niedzielę (16.06) przy pomniku ofiar w Grabówce k. Białegostoku. Zdaniem historyków, to największa na tych ziemiach zbrodnia niemiecka.


Konfederacja wzywa rząd do podpisania projektu ustawy w sprawie żydowskich roszczeń

7.05.2019, 19:29

Chcą, by było zapisane w polskim prawie, że roszczenia z tytułu mienia bezspadkowego dla społeczności żydowskiej są całkowicie bezpodstawne. Działacze Konfederacji podnoszą ten temat w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.


Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom

28.03.2019, 19:45

Młodzież z izraelskiego miasta Yehud oddała w czwartek (28.03) wieczorem przy pomniku Bohaterów Getta w Białymstoku hołd żydowskiej społeczności. To doroczna wizyta młodzieży, której celem jest przybliżanie historii Żydów w Polsce.


Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem

18.03.2019, 14:59

Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok