Radio Białystok | Wiadomości | 78. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

78. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

27.06.2019, 10:37, akt. 13:55

W czwartek (27.06) minęła 78. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Białymstoku, podpalonej wraz z przebywającymi w niej ludźmi.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Stało się to dzień po utworzeniu getta w Białymstoku. W pożarze zginęło - jak podają różne źródła - od 700 do 2 tys. osób.

O tragedii "czarnego piątku", czyli wydarzeniach z 27 czerwca 1941 roku, przypomina od 1995 roku pomnik w kształcie kopuły zniszczonej bożnicy, odsłonięty w miejscu, gdzie przed laty stała synagoga. Jego fundatorami byli białostoccy Żydzi z całego świata.

W czwartek w południe wieńce i kwiaty składali tam w ciszy przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz m.in. IPN, kuratorium oświaty czy gmin żydowskich; nie było okolicznościowych wystąpień.

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej) została wzniesiona w centrum miasta w latach 1909-1913. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic Białegostoku.

W ocenie historyków dramat, który rozegrał się tam 27 czerwca 1941 roku, był początkiem eksterminacji ludności żydowskiej w Białymstoku. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi, po czym zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Szacunki mówią, że w pożarze zginęło od 700 do 2 tys. osób.

Jak się podaje, kilkanaście osób ocalało z pożaru synagogi. Ludziom tym udało się uciec, bo tylne okno otworzył - narażając własne życie - polski dozorca Józef Bartoszko. Jego relacja znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Przed wojną w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu, które miało miejsce w sierpniu 1943 roku i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.

źródło: PAP | red: maj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert refleksyjnych pieśni w 77. rocznicę zagłady Żydów w Tykocinie

26.08.2018, 10:06

W miejscu pamięci w tzw. lesie łopuchowskim, kilka kilometrów od Tykocina uczczono w niedzielę (26.08) po południu 77. rocznicę mordu ok. dwóch i pół tysiąca tykocińskich Żydów zamordowanych tam przez hitlerowców.


Koncerty, wystawy i promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

6.08.2018, 14:56

Promocja odnalezionego niedawno pamiętnika z getta autorstwa Dawida Szpiro, koncerty, spacer historyczny zaplanowano w dniach 14-19 sierpnia w Białymstoku w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim. W poniedziałek (06.08) przedstawiono plan obchodów.


W Białymstoku rozmawiano o sytuacji Żydów w regionie, w tym o śledztwie ws. Jedwabnego

28.06.2018, 07:23

Sprawa Jedwabnego wywołała dyskusję w czasie środowej (27.06) konferencji poświęconej sytuacji ludności żydowskiej na Białostocczyźnie w czasie II wojny światowej. Konferencję zorganizowano w Białymstoku, w związku z 77. rocznicą spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok