Radio Białystok | Wiadomości | Koncerty, wystawy i promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

Koncerty, wystawy i promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

6.08.2018, 14:56, akt. 15:06

Promocja odnalezionego niedawno pamiętnika z getta autorstwa Dawida Szpiro, koncerty, spacer historyczny zaplanowano w dniach 14-19 sierpnia w Białymstoku w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim. W poniedziałek (06.08) przedstawiono plan obchodów.

Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki

Główne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Główne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędą się w południe 16 sierpnia. Wezmą w nich m.in. udział ambasador Izraela Anna Azari, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Niemiec i USA, goście z kraju i zagranicy - poinformował na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jak przypominają władze Białegostoku, białostockie getto było utworzone 26 lipca 1941 r. 5 lutego 1943 r. zaczęła się akcja jego likwidacji. - W ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi, dwa tys. osób zamordowali na miejscu. Białostoccy Żydzi podjęli próbę samoobrony i wyprowadzili z getta kilkudziesięciu bojowników. Natomiast 16 sierpnia 1943 r. to data, którą hitlerowscy okupanci wybrali, by dokonać ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w białostockim getcie - przypomina miasto.

Uroczystości będę odbywać się pod hasłem "Białystok pamięta"

Prezydent Truskolaski powiedział, że w związku z okrągłą rocznicą wydarzeń w getcie, plan obchodów jest znacznie bogatszy niż zazwyczaj. Wszystkie mają - jak to ujął - w praktyce pokazać, że "Białystok pamięta" o tamtych wydarzeniach. Także właśnie pod hasłem "Białystok pamięta" odbywać się będą wszystkie zaplanowane uroczystości.

Od 14 do 21 sierpnia na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Wojska pt. "Kiriat Białystok" o osiedlu w Izraelu założonym przez ocalałych z getta - poinformowała dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska.

16 sierpnia, przed głównymi uroczystościami będzie można posłuchać w multimedialnym kiosku relacji z zagłady zebranych od świadków historii (Mediateka - Centrum im. L. Zamenhofa). Przed głównymi uroczystościami będą także złożone kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, a także zapalone znicze w miejscu, gdzie znajdowała się brama wjazdowa do getta.

Po głównych uroczystościach pod Pomnikiem Bohaterów Getta, po południu zaplanowano panel dyskusyjny poświęcony codziennemu życiu i zagładzie białostockiego getta (pod patronatem muzeum Polin), który poprzedzi promocję nowego wydawnictwa - odnalezionego niedawno pamiętnika napisanego przez młodego Żyda Dawida Szpiro, młodego człowieka który pracował w getcie jako policjant.

- Tak naprawdę odnalezienie tego zeszytu, zapisków, tego pamiętnika, to może zakrawać na cud - dodał prezydent. Mówił, że opisy życia w getcie są "naprawdę przejmujące". Teraz będzie można je poznać w formie wydawnictwa, a słowa Dawida Szpiro "będą trafiały do wielu".

Dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska zaznaczyła, że getto białostockie "jeszcze kryje wiele, wiele białych plam", ale liczy na to, że o wielu tematach będzie mowa podczas zaplanowanego panelu dyskusyjnego.

Wieczorem 16 sierpnia zaplanowano także koncert" Benekisz-Tęsknota" Karoliny Skrzyńskiej i pokaz filmu "Intimacy/ Intymność".

Będzie można zobaczyć wystawę "Ilustracje do Biblii"

17 sierpnia w centrum Białegostoku przed siedzibą Galerii im. Sleńdzińskich będzie można oglądać wystawę "Ilustracje do Biblii" autorstwa urodzonego w Białymstoku Bencjona Rabinowicza, którego rodzina zginęła w czasi II wojny światowej. Tego dnia także promowana będzie anglojęzyczna książka "Angel of the Ghetto: One Man's Triumph Over Heartbreaking Tragedy" (autorzy: Sam Solasz i Judy Katz), oraz koncert Frey-Lech Trio "Białystok moje miasto".

18 sierpnia na białostockim Rynku Kościuszki Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wystąpi z koncertem "Bohaterom getta". Także tego dnia, białostoccy przewodnicy będą oprowadzać chętnych po mieście w ramach spaceru historycznego śladami getta.

18 i 19 sierpnia w Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaplanowano zajęcia dla dzieci, podczas których będzie można układać z 12 tys. klocków Lego Wielką Synagogę, będą też warsztaty na temat znaczenia witraży w judaizmie.

19 sierpnia wieczorem obchody zamknie koncert zatytułowany "Odgłosy znikającego świata" Krzesimira Dębskiego z Orkiestrą Smyczkową Primuz oraz zespołem Kamila Radzimowskiego.

Obchody organizuje miasto Białystok we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Polin, Białostockim Ośrodkiem Kultury, innymi białostockimi placówkami kultury: Galerią im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska, Galerią Arsenał.

Różne wydarzenia w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w białostockim getcie odbywają się od lutego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


XI Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"

16.06.2018, 12:15

Festiwal jest corocznym spotkaniem z tradycją i kulturą żydowską.


W Białymstoku uczczono pamięć Icchoka Malmeda - bohatera miejscowego getta

8.02.2018, 20:36

Przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy kultury żydowskiej i esperantyści uczcili w czwartek (8.02) pamięć bohatera białostockiego getta Icchoka Malmeda, w 75. rocznicę jego egzekucji. Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców.


Prezydent Polski wystosował list w 75. rocznicę początku likwidacji getta w Białymstoku

6.02.2018, 07:15

Zorganizowany i przeprowadzony przez III Rzeszę Niemiecką Holokaust Żydów był planową eksterminacją, nie mającą precedensu w całych dziejach ludzkości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście związanym z 75. rocznicą rozpoczęcia likwidacji getta w Białymstoku.


Uczczono pamięć ofiar w 75. rocznicę początku likwidacji getta

5.02.2018, 07:35

W Białymstoku uczczono w poniedziałek (5.02), w 75. rocznicę początku likwidacji miejscowego getta, pamięć ofiar. Według historyków w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy do obozów zagłady ok. 10-12 tys. osób, a 2 tys. Żydów zamordowali na miejscu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok