Radio Białystok | Wiadomości | Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom

Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom

autor: Edyta Wołosik

28.03.2019, 19:45, akt. 20:53

Młodzież z izraelskiego miasta Yehud oddała w czwartek (28.03) wieczorem przy pomniku Bohaterów Getta w Białymstoku hołd żydowskiej społeczności. To doroczna wizyta młodzieży, której celem jest przybliżanie historii Żydów w Polsce.

Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom, fot. Edyta Wołosik
Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Miasto Yehud w Izraelu jest miastem partnerskim Białegostoku

Miasto Yehud w Izraelu jest miastem partnerskim Białegostoku. W tym roku do Polski przyjechała grupa 500 osób, uczniów liceum w Yehud, a także ich rodzice i nauczyciele.

Uroczystości w Białymstoku odbyły się przy pomniku Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma, w miejscu dawnego cmentarza gettowego. Powstanie w białostockim getcie, które wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Złożono wieńce przy pomniku upamiętniającym żydowskich powstańców

Władze obu miast oraz izraelskiej szkoły złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym żydowskich powstańców.

Jak mówiła burmistrz Yehud Yeala Machlis, to ważne, że w jednym miejscu Polacy i Izraelczycy stoją razem. Mówiła, że plac nosi imię żydowskiego bojownika Tenenbauma, który stanął na czele powstania z białostockim getcie. - Historia jego odwagi jest jedną z wielu historii żydowskich ludzi w okropnych czasach, którzy nie chcieli się poddać i walczyli o wolność - dodała.

Burmistrz zwracając się do uczniów mówiła, że to bardzo ważne, aby pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy zginęli z rąk nazistów. - To nasz obowiązek, aby ta historia się nie powtórzyła - dodała.

Yeala Machlis powiedziała, że historia Yehud jest powiązana z historią Białegostoku. Mówiła, że ocaleli białostoccy Żydzi założyli w Yehud dzielnicę Kiriat Białystok i budowali to miasto, w izraelskim mieście jest też ulica Tenenbauma. Podkreślała chęć zacieśniania partnerstwa między dwoma miastami.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że zebrali się w tym miejscu, "by wspólnie oddać hołd ofiarom tego dramatycznego zrywu, a także wszystkim, którzy stracili życie wskutek realizacji nazistowskiej polityki nienawiści". - Powstanie w białostockim getcie nie sposób traktować wyłącznie tylko w kategoriach zrywu, była to walka o życie i godność oraz o wartości, które niemieccy zbrodniarze próbowali bezskutecznie zniszczyć - powiedział Tadeusz Truskolaski.

Podkreślał, że społeczność żydowska tworzyła to miasto, miała swój wkład w rozwój jego kultury, gospodarki i tradycji. Dodał, że Białystok pamięta o tej społeczności, powstaje coraz więcej inicjatyw, rośnie też zainteresowanie białostoczan wspólną historią.

Tadeusz Truskolaski wyraził nadzieję, że to czwartkowe spotkanie zacieśni kontakty między Białymstokiem a Yehud oraz otworzy drogę do kolejnych spotkań i inicjatyw "mających na celu utrwalanie naszego dziedzictwa".

Młodzież z Yehud będzie w Polsce przez tydzień

Młodzież z Yehud będzie w Polsce przez tydzień. Jak mówiła dziennikarzom Machlis, młodzież w ten sposób może poznać historię żydowskiej społeczności, która żyła w Polsce. Dodała, że podczas wizyty odwiedzą miejsca ważne dla historii tej społeczności. W planach jest m.in. odwiedzenie Warszawy oraz obozów zagłady na Majdanku i w Oświęcimiu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


76. rocznica likwidacji getta w Orli

3.11.2018, 09:36

Było odczytanie psalmów, kamyki na macewach i wspomnienia. W Orli odbyło się spotkanie zorganizowane w 76. rocznicę wywózki Żydów z miasteczka.


77. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem - uroczyste obchody

10.07.2018, 07:26

W 77. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem uczczono ofiary pogromu. W miejscu, gdzie stoi pomnik upamiętniający wydarzenia z lipca 1941 roku, odmówiono modlitwy za zmarłych i złożono wieńce.


W Białymstoku rozmawiano o sytuacji Żydów w regionie, w tym o śledztwie ws. Jedwabnego

28.06.2018, 07:23

Sprawa Jedwabnego wywołała dyskusję w czasie środowej (27.06) konferencji poświęconej sytuacji ludności żydowskiej na Białostocczyźnie w czasie II wojny światowej. Konferencję zorganizowano w Białymstoku, w związku z 77. rocznicą spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w tym mieście.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok