Radio Białystok | Galerie | Inwestycje - głównym wątkiem poruszanym na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym [zdjęcia]

Inwestycje - głównym wątkiem poruszanym na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski

25.09.2019, 21:07, akt. 26.09.2019, 17:39

Przyciąganie inwestycji, by służyły rozwojowi makroregionu wschodniej Polski - to główny wątek rozpoczętego w środę w Białymstoku VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

VI Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
VI Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Inwestycje - głównym wątkiem poruszanym na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W debatach gospodarczych ma wziąć udział około 1000 osób

Przez dwa dni w debatach gospodarczych ma wziąć udział około tysiąca osób: przedstawicieli przedsiębiorców, samorządowców, organizacji gospodarczych, polityków, także gości z zagranicy, dyplomatów. 

Kongres organizuje grupa PTWP. W 2019 r. - podobnie jak i rok wcześniej - impreza odbywa się pod hasłem: "Tu spotyka się zachód ze wschodem".  

Organizator kongresu Wojciech Kuśpik podkreślił podczas otwarcia kongresu, że impreza ta jest przestrzenią do szerokiej dyskusji na temat rozwoju gospodarczego. 

W tym roku jako taki temat przewodni proponujemy inwestycje, które rozwój inicjują, pobudzają, napędzają. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak je przyciągać i jak zmieniają one otoczenie. Porozmawiamy o tych przedsięwzięciach, które poprawiają jakość życia, przyciągają ludzi kreatywnych, pracowitych, sprawiając, że nie muszą oni szukać miejsca w innych krajach czy regionach

- mówił Kuśpik. Dodał, że chodzi też o  "przyjrzenie się" mechanizmom i narzędziom z polityki UE, które pomagają  wspierać inwestycje i je realizować. 

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że wypracowywane na kongresie wnioski, nawiązywane kontakty i współpraca powinny służyć mieszkańcom województwa. "Bo nasz region zasługuje na dynamiczny rozwój" - mówił Kosicki. Wymieniał atuty regionu, przyrodnicze, ale też gospodarcze. 

Marszałek podkreślał, że Podlaskie to nie tylko np. Puszcza Białowieska czy Knyszyńska, ale też coraz częściej wymieniana "puszcza krzemowa" z rozwijającą się branżą IT czy "dolina mleczna" z silnym mleczarstwem, do tego branża maszynowa, przemysł meblarski czy szkutniczy.

Mamy jako region ambicję budowania silnej gospodarki i marki podlaskiej, która będzie szeroko rozpoznawalna w kraju i za granicą. Jesteśmy otwarci na współpracę z biznesem polskim i międzynarodowym, na nowe rynki zbytu, na nowe kontakty i zamówienia dla naszych firm

- mówił Kosicki. 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, ze kongres przyczyni się do wytyczenia "nowych dróg rozwojowych". "A te, które już zostały wytyczone znajdą swoje twórcze rozwinięcie" - dodał wojewoda. 

Listy do uczestników kongresu wystosowali prezydent i premier 

Listy do uczestników kongresu wystosowali prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki. 

W odczytanym liście prezydent Andrzej Duda ocenił, że wschodnie regiony przez lata dzielił "dystans rozwojowy" w porównaniu do innych, inwestycje "omijały" tę część Polski, a przyczyny były niezależne od mieszkańców.

"Jednak w ostatnich latach zaczęło się to wyraźnie zmieniać. Makroregion wschodni staje się obszarem intensywnego rozwoju. Zawsze istniał tu wspaniały potencjał społeczny, kulturowy, intelektualny, a dzisiaj połączony z ambitną, dalekosiężną strategią inwestycyjną, tworzy on znakomity efekt synergii"- napisał Andrzej Duda. Zaznaczył, że cały makroregion wschodni zaczyna być postrzegany jako "niezwykle perspektywiczny" w aspekcie np. międzynarodowego transportu i logistyki.         

List od premiera Mateusza Morawickiego odczytał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Minister przypomniał, że premier wielokrotnie mówił o tym, że rząd jest za równomiernym rozwojem całego kraju, dlatego realizowane są takie inwestycje komunikacyjne jak Via Baltica, Via Carpatia, Rail Baltica czy wschodnia magistrala kolejowa. "Część z nich już się dokonała, część jeszcze jest przed nami" - mówił Piontkowski. 

W odczytanym przez niego liście premier Morawiecki zaznaczył, że wschodnia Polska ma "ogromny potencjał" rozwojowy, tradycji, kultury. Dodał, że "niezbędne" jest dalsze wspieranie rozwoju tego rejonu. Premier zaznaczył, że dzięki realizowanym największym inwestycjom transportowym, makroregion "staje się coraz bardziej spójny i dostępny transportowo". "Przybliżają się rynki zbytu dla przedsiębiorców i pracy dla mieszkańców. Chcemy w pełni wykorzystać niepowtarzalny kapitał regionu i zapewnić mu wielokierunkowy rozwój" - dodał premier.

Prezes PARP: nie jest przesądzone, czy program Polska Wschodnia będzie kontynuowany, ale jest potrzebny

Nie jest jeszcze przesądzone, czy w nowej perspektywie finansowej UE program Polska Wschodnia będzie kontynuowany, ale regiony, które korzystają z tego programu, dalej wymagają dodatkowego wsparcia, by nadganiać rozwój - powiedziała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.

W perspektywie 2014-2020 PARP wdraża ten program. To ponad 2 mld euro z UE i budżetu państwa na wyrównywanie szans rozwojowych regionów. Korzystają z niego województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. W momencie gdy uruchamiano poprzedni program o nazwie Rozwój Polski Wschodniej, który obowiązywał w latach 2007-2013, regiony te - jak wtedy informowano - były najbiedniejszymi w Unii Europejskiej.

Małgorzata Oleszczuk, która wzięła w środę w Białymstoku udział w VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym powiedziała, że w ocenie PARP potrzebny jest nowy, kolejny program dla wschodniej Polski.

Jest niezbędny, ponieważ cele, które były założone, zakładamy, że zostaną zrealizowane jeżeli chodzi o wdrażanie programu w tej perspektywie, natomiast to nie oznacza, że cele założone dla Polski wschodniej, czyli wyrównanie poziomu do obszarów lepiej rozwiniętych i do tych obszarów, które szybko się rozwijają, zostaną osiągnięte

- powiedziała Małgorzata Oleszczuk.

Prezes PARP oceniła, że pięć regionów, które korzystają z dodatkowych, dedykowanych im środków z programu Polska Wschodnia rozwija się, ale inne też nie stoją w miejscu. Zaznaczyła, że jest potrzeby program, który "będzie instrumentem wyrównawczym". Dodała, że PARP uczestniczy w rozmowach w ministerstwami o funduszach w nowej perspektywie finansowej i są prowadzone rozmowy o "kontynuatorze" programu Polska Wschodnia.

Małgorzata Oleszczuk oceniła, że za wcześnie jeszcze, by mówić o tym jaki będzie kształt nowego programu, bo rozmowy na tematów przyszłych programów dopiero będą się odbywać. Zaznaczyła, że na pewno "jest i będzie" koncepcja regionalnych programów operacyjnych, także programów krajowych, tak jak dotychczas.

Małgorzata Oleszczuk przypomniała, że PARP z programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 zarządza kwotą ponad 7 mld zł. Dodała, że zakontraktowane są wszystkie środki dla samorządów dużych miast i samorządów województw na duże projekty transportowe i komunikacyjne (jest podpisanych łącznie 14 umów na transport miejski i 28 na projekty drogowe), są jeszcze natomiast środki dla przedsiębiorców.

Małgorzata Oleszczuk poinformowała, że zakontraktowane jest 30 proc. środków dla firm. Przyznała, że są głosy od firm, że oczekiwaliby środków na inne działania niż są w programie oraz, że wymagania w projektach dotyczące innowacji są duże, a projekty trudne. Zdradziła, że będą prowadzone rozmowy o tym, by firmy mogły zdobywać środki np. na modernizacje. - O takie środki będziemy zabiegali w przyszłej perspektywie - dodała Małgorzata Oleszczuk.

Kontynuacji programu Polska Wschodnia chcą regiony, które z niego korzystają

Kontynuacji programu Polska Wschodnia chcą regiony, które z niego korzystają. Przewodniczący Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział w środę na kongresie gospodarczym, że wielokrotnie w rożnych kontaktach z ministrami samorządy z makroregionu wschodniego podkreślały, że program Polska Wschodnia powinien być kontynuowany, ale też mieć bardziej "regionalny" charakter.

Wyjaśnił, że chodzi o to, żeby to właśnie samorządy województw miały większy wpływ na kształt tego programu. Dodał, że jest nawet postulat, by wprowadzić pule środków dla poszczególnych województw, a teraz jest to jedna pula dla wszystkich. Samorządy chciałby również móc decydować o tym, które inwestycje, kluczowe dla rozwoju danego regionu, mogłyby być realizowane z tego programu.

Artur Kosicki przypomniał, że Komisja ds. Polski Wschodniej Związku Województw przyjęła wcześniej stanowisko w sprawie przyszłości programu Polska Wschodnia, które jest rozsyłane m.in. do Komisji Europejskiej, polskiego rządu.

źródło: PAP | red: rbon, mag, zmj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojciech Kuśpik [wideo]

25.09.2019, 08:33

"Chcemy mówić o inwestycjach w Polsce Wschodniej, jak będą finansowane w nowej perspektywie unijnej, chcemy mówić o rolnictwie i przemyśle spożywczym, jak te branże się zmieniają" - mówi Wojciech Kuśpik.


Podlaskie instytucje i firmy wyróżnione na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

4.10.2018, 16:15

To wyróżnienia za dbałość o pracowników i warunki pracy, otwartość na innowacje czy promocję Polski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok