Radio Białystok | Gość | Wojciech Kuśpik [wideo] - organizator 6. Wschodniego Kongresu Gospodarczego

Wojciech Kuśpik [wideo]

organizator 6. Wschodniego Kongresu Gospodarczego

25.09.2019, 08:33, akt. 12:58

"Chcemy mówić o inwestycjach w Polsce Wschodniej, jak będą finansowane w nowej perspektywie unijnej, chcemy mówić o rolnictwie i przemyśle spożywczym, jak te branże się zmieniają" - mówi Wojciech Kuśpik.

Wojciech Kuśpik, fot. Monika Kalicka
Wojciech Kuśpik, fot. Monika Kalicka

Z Wojciechem Kuśpikiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


„Tu spotyka się Zachód ze Wschodem” - pod takim hasłem rozpoczyna się w Białymstoku 6. Wschodni Kongres Gospodarczy. Dwa dni debat i dyskusji, spotkań i wydarzeń towarzyszących. Wybrane zostaną TOP Inwestycje, TOP Pracodawcy i najlepsze startupy w Polsce Wschodniej. O tym wydarzeniu z jego organizatorem, prezesem Grupy PTWP Wojciechem Kuśpikiem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Po 6 latach, jak pan ścianę wschodnią, Białystok ocenia?


Wojciech Kuśpik: Zmienia się z roku na rok, zmienia się, myślę, że wszyscy to widzą. 


Tu jesteśmy na miejscu, może nie do końca wszystkie szczegóły dostrzegamy. 


Podkreślamy podczas Kongresu, że niesamowicie ważne jest to, żeby ci goście z Polski, ze świata przyjechali tutaj i zobaczyli, bo często gdzieś tam funkcjonują takie stereotypy dotyczące regionów Polski wschodniej, dotyczące Białegostoku...


Żubry, łapcie i tym podobne.


Tak, a tymczasem rzeczywiście to coraz atrakcyjniejsze miasto, rozwijająca się gospodarka, atrakcyjny region, ale przede wszystkim właśnie z potencjałem i ten potencjał chcemy tutaj pokazywać.


Łatwiej dojechać do Białegostoku z Warszawy, niż z Warszawy do Katowic, bo wy macie teraz gros remontów, a my już mamy drogę.


Tak, my od początku wskazywaliśmy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, jak ważna jest infrastruktura, że ta infrastruktura właśnie może potem wyzwalać ten potencjał regionu.


I to się powoli dzieje. Najważniejsze elementy - co chcielibyście w tym roku na Kongresie podkreślić, jeśli chodzi o gospodarkę Podlasia?


Chcemy mówić o inwestycjach w Polsce wschodniej, o tym jak te inwestycje będą finansowane, jak w nowej perspektywie unijnej będą finansowane, bo trzeba jednak mieć świadomość, że te zmiany były możliwe właśnie dzięki w dużej części dzięki środkom Unii Europejskiej. Chcemy mówić o tym, co ważne dla przedsiębiorców, czyli cały ten trend związany z cyfryzacją, z digitalizacją.


Przemysł 4.0, jak to się ładnie mówi.


Tak, Przemysł 4.0, cała branża IT, okazuje się, że akurat Białystok czy Rzeszów to są regiony, które są silne, jeżeli chodzi o te segmenty gospodarki. Oczywiście chcemy mówić o rolnictwie i przemyśle spożywczym, też o tym jak te branże się zmieniają. 


Najsilniejszy sektor, jeśli chodzi o gospodarkę regionu północno-wschodniego, bo tu są największe spółdzielnie jednak w kraju, funkcjonujące w naszym regionie.


Tak, ale też pojawiają się różne nowe wyzwania i nowe trendy dla tych branż. My tworząc agendę Wschodniego Kongresu Gospodarczego przede wszystkim słuchamy przedsiębiorców i przede wszystkim staramy się to dostosować do tego, co jest ważne dla przedsiębiorców, bo to jest Wschodni Kongres Gospodarczy, który jest organizowany przede wszystkim dla biznesu.


Stąd między innymi te elementy, czyli wizyty ludzi z zagranicy, czy z Białorusi, czy z Kazachstanu.


Jednym z tematów jest ta współpraca transgraniczna, bo jednym z atutów Podlasia jest położenie i to sąsiedztwo, z którego trzeba szukać jeszcze lepszych rozwiązań, żeby z tego regionu Polska korzystała. Na pewno znowu przedsiębiorcy coraz odważniej szukają tych rynków zagranicznych i często to już nie są rynki zagraniczne tutaj bliskie, ale właśnie odległe. Przedsiębiorcy z Podlasia są obecni, eksportują, realizuje różne projekty w Afryce, w Azji. Chcemy przybliżać te regiony, chcemy też pokazywać sukcesy przedsiębiorców.


A propos tych sukcesów - bardzo często kupujemy różnorodne produkty i nawet nam do głowy nie przychodzi, że one powstają w Białymstoku - vide kawa ekspresowa z kapsułki, to gros urządzeń powstaje w Białymstoku. 


My też właśnie mówimy, że Wschodni Kongres Gospodarczy ma też taki cel, żeby trochę przybliżyć przedsiębiorców funkcjonujących tutaj w Białymstoku, żeby też trochę dać im głos, żeby oni powiedzieli, co dla nich jest ważne, jakie mają problemy obecnie z rynkiem pracy, jakich oczekują regulacji, jak właśnie wspomagać tę ich ekspansję zagraniczną. O tym chcemy tutaj rozmawiać.


Ale kończąc - pytanie w sprawie tych kapsułek i kawy. Czy nie uważa pan, że powinien pojawić się właśnie ten element swego rodzaju targów przemysłowych, pokazania wyrobów tego, co wytwarzają firmy? Czy zmienił się trend i już odchodzimy od targów?


Ja myślę, że ten trend się trochę zmienił. My, jako spółka, równocześnie zarządzamy dużym centrum kongresowym, dużym obiektem w Katowicach i my widzimy jak zmieniają się te wydarzenia, bardziej w kierunku kongresowym, bardziej w kierunku warsztatowym. Firmy oszczędzają czas i pieniądze, czyli bardziej te produkty pokazują w internecie w takich formach multimedialnych. Ja nie jestem przekonany, że taka wystawa ma sens. 


Wolą ten świat wirtualny od realnego?


Tak, bądź po prostu spotkania. Wschodni Kongres Gospodarczy to są setki, tysiące rozmów. Ci przedsiębiorcy tam ze sobą się spotykają, rozmawiają, wymieniają wizytówkami, umawiają się na kolejne spotkania, z tych spotkań pewnie pojawiają się konkretne projekty biznesowe.


Jak pan uważa - będzie siódmy Kongres?


My zawsze organizując takie wydarzenie mówimy, że tak długo będziemy organizować, jeżeli będzie chęć, wola ze strony władz regionalnych, jeżeli będzie chęć, wola ze strony przedsiębiorców. 

W tym roku wszystko wskazuje na to, że znowu będzie rekordowa frekwencja. Czyli można powiedzieć, że przychodząc na kongres przedsiębiorcy głosują za tym, żeby ten kongres był kontynuowany, bo to jest taki najlepszy miernik, jeżeli przychodzą, poświęcają swój czas, to znaczy, że to ma sens. A potem, jak rozmawiamy z władzami regionalnymi, jeżeli władze regionalne chcą kontynuować projekt, uważają że to jest korzystne dla Podlasia i Białegostoku, to chcemy kontynuować to w Białymstoku.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.

nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski

z zespołu "Mniej Więcej"
11.01.2020

- Rok 2019 był wyjątkowy i bardzo intensywny, jeśli chodzi o działalność muzyczną. Wydaliśmy pierwszą profesjonalną płytę - mówią członkowie zespołu "Mniej więcej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok