Radio Białystok | Galerie | Zakończyły się IV Dni Patronalne Białegostoku [zdjęcia]

Zakończyły się IV Dni Patronalne Białegostoku [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew

28.09.2019, 08:11, akt. 23:05

Mszą w intencji mieszkańców miasta i koncertem grupy Pectus zakończyły się w sobotę wieczorem (28.09) w Białymstoku Dni Patronalne, których celem jest przybliżanie postaci patrona miasta, błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika w Wilnie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Obydwoje są nazywani orędownikami Miłosierdzia Bożego.

Koncert grupy Pectus na zakończenie IV Dni Patronalnych Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska
Koncert grupy Pectus na zakończenie IV Dni Patronalnych Białegostoku, fot. Sylwia Krassowska

Wręczenie Nagrody im. bł. Michała Sopoćki, tzw. "Michałów" - relacja Olgi Gordiejew

Procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki - relacja Olgi Gordiejew

Z autorami wspomnień o bł. ks. Michale Sopoćce rozmawia Olga Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ks. Michał Sopoćko, który w latach 1947-1975 mieszkał i pracował w Białymstoku - w tym mieście też zmarł - jest patronem miasta od 2016 r. Taką decyzją podjęła wówczas Rada Miasta.

Dni patronalne organizowane są co roku przez Archidiecezję Białostocką i miasto Białystok we wrześniu przy okazji kolejnych rocznic beatyfikacji ks. Sopoćki. Upamiętniają i przybliżają tę postać mieszkańcom.


11 rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki

Ks. Michał Sopoćko był beatyfikowany w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego 28 września 2008 r. W sobotę przypada jedenasta rocznica tego wydarzenia. W tym sanktuarium znajdują się doczesne szczątki błogosławionego ks. Michała, które po beatyfikacją są relikwiami błogosławionego i stąd są rozsyłane na cały świat.

Na tegoroczne dni patronalne, wydawnictwo Św. Jerzego (wydawnictwo Archidiecezji Białostockiej) wydało album pt. "Takiego Go pamiętam" - czyli zapis wspomnień 25 różnych osób, które spotkały na swojej drodze życiowej ks. Sopoćkę. Publikacja, której wydanie wsparło miasto Białystok - jest wzbogacone o zdjęcia z życia ks. Sopoćki, ale też miejsc w Białymstoku związanych z jego osobą.


Katarzyna Kakowska-Maksimowicz z Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej powiedziała, że wiele wiadomo o życiu ks. Sopoćki, o tym gdzie był, co robił, czym się zajmował, a główna wartość albumu ze wspomnieniami jest taka, że pokazują one jakim ks. Sopoćko był człowiekiem, osobą dla której - jak powiedziała - "być dla innych zawsze znaczyło więcej niż mieć".

W albumie ks. Sopoćkę wspominają duchowni, ale też osoby świeckie. Dodała, że we wspomnieniach widać osobę księdza jako "spowiednika, kapłana, wykładowcę, katechetę, ale też przyjaciela, sąsiada, pacjenta, a nawet wujka". Kakowska-Maksimowicz dodała, że wiele z tych relacji to informacje zupełnie nowe, niektóre bardzo wzruszające.


Procesja z relikwiami ulicami miasta 

Setki osób przeszły w piątek (27.09) w procesji z relikwiami kapłana z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do archikatedry białostockiej. Starsi dziękowali za otrzymane łaski za wstawiennictwem błogosławionego, a młodzi prosili o wstawiennictwo w codziennych troskach i problemach.


"Michały" zostały wręczone 

Zaś w sobotę po południu ogłoszono laureatów nagrody "Michały" im. ks. Michała Sopoćki przyznawanej przez miesięcznik Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia". Nagrodę w kategorii: świadek miłosierdzia Bożego w świecie otrzymała delegatura Jezusa Miłosiernego w Korei Południowej prowadzona przez Pallotynów. W kategorii: propagator tradycji i kultury polskiej na kresach uhonorowano Tadeusza Romanowskiego i Wspólnotę Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie.

W kategorii: pełniący dzieła miłosierdzia nagrodzono siostrę Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Kilka dni temu nagrodę w kategorii: apostoł miłosierdzia przekazano kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.

O 18:00 w katedrze odbyła się msza w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy. 

Na zakończenie Dni Patronalnych o 20:00 na Rynku Kościuszki wystąpił zespół Pectus.

| red: zmj, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w kościele na białostockim Antoniuku [zdjęcia]

22.09.2019, 07:37

Nabożeństwa odbywają się tu już od kilku miesięcy, ale dopiero w niedzielę (22.09) w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej na białostockim Antoniuku uroczyście wmurowano kamień węgielny.


Pielgrzymka Białystok - Święta Woda [zdjęcia]

14.09.2019, 07:49

To już ostatnia w tym roku piesza pielgrzymka, zamykająca sezon rekolekcji w drodze.


W Suchowoli upamiętniono 72. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki [zdjęcia]

14.09.2019, 14:03

W Suchowoli odbyły się w sobotę (14.09) obchody związane z 72. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 roku został zamordowany przez SB.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok