Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku nie będzie ul. "Łupaszki" - miejscy radni zmienili nazwę na ul. Podlaską [zdjęcia, wideo]

W Białymstoku nie będzie ul. "Łupaszki" - miejscy radni zmienili nazwę na ul. Podlaską [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

28.10.2019, 06:54, akt. 15:02

Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek (28.10) zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta. Duża grupa przeciwników zmiany przyszła na sesję.

Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda
Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku nie będzie ul. "Łupaszki" - miejscy radni zmienili nazwę na ul. Podlaską - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Radni miejscy dyskutują, czy w Białymstoku "Łupaszko" będzie nadal patronem ulicy - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czy "Łupaszko" nadal będzie patronem ulicy? - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nazwa ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku wzbudza emocje w Białymstoku. Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem mjr Łupaszki Rada Miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie. Radni nadali ulicy nazwę mjr Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.Tablice z nazwami "Łupaszko" były wiele razy niszczone


Gdy tablice z patronem ulicy tam stanęły, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem "zbrodniarz". Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko - morderca!!!", "Miejsce zbrodniarzy jest na  śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!". Do tej pory co jakiś czas  ktoś oblewa tablice z nazwą czerwoną farbą.

W obecnej kadencji samorządu PiS jest w opozycji w białostockiej radzie miasta. Większość ma Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy już wcześniej zapowiadali starania o zmianę nazwy ulicy. Odnosząc się do działań "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna".

Przeciwko zmianie nazwy ulicy opowiadała się natomiast m.in. Młodzież  Wszechpolska, była organizowana społeczna zbiórka podpisów w tej  sprawie. Pomysł zmiany krytykowała także np. podlaska NSZZ  "Solidarność". Kiedy kilka tygodni temu sprawa zmiany nazwy pojawiła się w porządku sesji rady, środowiska i organizacje prawicowe wróciły do protestów, przeciwni zmianie byli m.in. działacze Fundacji Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej i Młodzieży Wszechpolskiej.


Nie będzie ul. 100-lecia Praw Kobiet, a ul. Podlaska


Ostatecznie zmiana została w poniedziałek przegłosowana, ale samo głosowanie  poprzedziła burzliwa dyskusja na sesji. Trzynastu radnych było za zmianą, dwanaście osób przeciw.

Co prawda w założeniu ulica miała nosić nazwę 100-lecia Praw Kobiet, ale w trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, by była to pierwotnie planowana nazwa, czyli ulica Podlaska.

źródło: PAP | red: wsz, zmj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzież Wszechpolska przyłącza się do protestów przeciwko zmianie nazwy ulicy "Łupaszki" w Białymstoku

24.10.2019, 19:38

Młodzież Wszechpolska przyłącza się do protestów przeciwko zmianie nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki” w Białymstoku.


Fundacja PIRS przeciwna planom zmiany nazwy ul. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku

22.10.2019, 16:02

Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej nie zgadza się z planami zmiany w Białymstoku nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Na sesji 28 października, radni mają się zająć projektem uchwały ws. zmiany nazwy tej ulicy na 100-lecia Praw Kobiet.


Białostoccy radni KO chcą zmienić nazwę ulicy Łupaszki

18.10.2019, 11:45

Ta sprawa budzi wiele kontrowersji. Są tacy, którzy nie chcą zmiany, ale też tacy, którzy oczekują jej już od dawna. Białostoccy radni na najbliższej sesji (28.10) zajmą się nazwą ulicy na osiedlu Skorupy.


Kolejny raz ktoś pomalował farbą tablicę z nazwą ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku

29.09.2019, 15:58

Po raz kolejny w Białymstoku ktoś zniszczył tablicę z nazwą ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". 


Ul. "Łupaszki" powinna zostać w Białymstoku - tak uważają działacze "Stowarzyszenia dla Polski"

2.07.2019, 14:31

Nazwa ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" powinna zostać w Białymstoku, a obok niej powinna być ulica "100-lecia Praw Kobiet". Tak uważają działacze "Stowarzyszenia dla Polski".


Ulica "100-lecia Praw Kobiet" tak, ale nie jako zastąpienie ulicy "Łupaszki" – mówią radni

21.06.2019, 07:29

Nie ma przeciwwskazań, żeby w Białymstoku była ulica "100-lecia Praw Kobiet". Radni przychylili się do wniosku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, by tak się stało. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok