Radio Białystok | Wiadomości | Ulica "100-lecia Praw Kobiet" tak, ale nie jako zastąpienie ulicy "Łupaszki" – mówią radni

Ulica "100-lecia Praw Kobiet" tak, ale nie jako zastąpienie ulicy "Łupaszki" – mówią radni

autor: Edyta Wołosik

21.06.2019, 07:29, akt. 10:42

Nie ma przeciwwskazań, żeby w Białymstoku była ulica "100-lecia Praw Kobiet". Radni przychylili się do wniosku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, by tak się stało. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Warto to upamiętnić i ta nazwa trafi do banku nazw ulic i będziemy szukali miejsca, w którym można ten pomysł wykorzystać - mówi przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej.

Z inicjatywą tej nazwy wystąpiła grupa mieszkańców, choć w ich wniosku było wskazanie, żeby nazwa ulicy "100-lecia Praw Kobiet" zastąpiła nazwę ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na białostockich Skorupach. Na razie nie ma jednak takiej decyzji, co cieszy radnego Prawa i Sprawiedliwości Pawła Myszkowskiego, który podkreśla, że nazwa ulicy "100-lecia Praw Kobiet" - tak, ale nie jako zastąpienie ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która - zdaniem niektórych historyków - miała dopuścić się zbrodni ludobójstwa na ludności litewskiej w '44 roku. Patronem ulicy na białostockich Skorupach jest od ponad roku i od tego czasu pojawiają się głosy, by zmienić nazwę.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy debatują w Białymstoku o prawach wyborczych kobiet

14.06.2019, 18:20

Uzyskanie przez Polki praw wyborczych było wydarzeniem przełomowym - oceniają uczestnicy konferencji naukowej "Kobiety i wybory parlamentarne", która w piątek (14.06) rozpoczęła się na Uniwersytecie w Białymstoku. Obrady potrwają do niedzieli.


Rozpatrzono petycję grupy mieszkańców Białegostoku ws. zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy

4.06.2019, 14:51

Ulica "100-lecia Praw Kobiet" powinna być w Białymstoku, ale niekoniecznie w miejsce ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Takie wnioski można wysnuć po dyskusji radnych z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Rozpatrywali oni petycję grupy mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy.


Adam Andruszkiewicz apeluje, by pozostawić ulicę Szendzielarza "Łupaszki"

25.03.2019, 12:30

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zaapelował w poniedziałek (25.03) do radnych Białegostoku, by pozostawili w mieście ulicę mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W jego ocenie "Łupaszko" był bohaterem i zasługuje na to, by być patronem ulicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok