Radio Białystok | Wiadomości | Rozpatrzono petycję grupy mieszkańców Białegostoku ws. zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy

Rozpatrzono petycję grupy mieszkańców Białegostoku ws. zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy

autor: Edyta Wołosik

4.06.2019, 14:51, akt. 15:00

Ulica "100-lecia Praw Kobiet" powinna być w Białymstoku, ale niekoniecznie w miejsce ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Takie wnioski można wysnuć po dyskusji radnych z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Rozpatrywali oni petycję grupy mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy.

Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko

Ul. "100-lecia Praw Kobiet" powinna być w Białymstoku, ale niekoniecznie w miejsce ul. "Łupaszki" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która - zdaniem niektórych historyków  - miała dopuścić się zbrodni ludobójstwa na ludności litewskiej w 1944 roku. Patronem ulicy na białostockich Skorupach jest od ponad roku i od tego czasu pojawiają się głosy, by zmienić nazwę. 

W marcu tego roku działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet złożyły petycję do Urzędu Miejskiego, by ulicę nazwać "100-lecie Praw Kobiet". Teraz sprawą zajmowała się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. I choć w porządku jej obrad był punkt dotyczący zamiany nazwy, to jednak jak mówi przewodnicząca - Katarzyna Jamróz - komisja skieruje pod obrady do wszystkich radnych, wniosek, by w Białymstoku była ulica "100-lecie Praw Kobiet" i prośbę do prezydenta, by przeanalizować, czy ma to być jakaś nowa ulica, czy też już istniejąca. W odpowiedzi radnych z Komisji na petycję nie ma natomiast wskazania, że "100-lecie Praw Kobiet" ma zastąpić nazwę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Bo - choć są osoby, które chcą tej zmiany, to są też takie, które zdecydowanie się temu sprzeciwiają.

I choć na razie nikt nie przyznaje, czy w najbliższym czasie będzie projekt zmiany nazwy tej ulicy, to wiele wyjaśni się 18 czerwca na najbliższej sesji radnych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adam Andruszkiewicz apeluje, by pozostawić ulicę Szendzielarza "Łupaszki"

25.03.2019, 12:30

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zaapelował w poniedziałek (25.03) do radnych Białegostoku, by pozostawili w mieście ulicę mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W jego ocenie "Łupaszko" był bohaterem i zasługuje na to, by być patronem ulicy.


Młodzież Wszechpolska złożyła protest w biurze rady miasta w sprawie zmiany nazwy ulicy majora "Łupaszki"

22.03.2019, 17:57

Protest z podpisami ponad tysiąca przeciwników zmiany nazwy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" trafił w piątek do biura Rady Miasta Białystok. To reakcja na plany klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zmiany patrona, nadanego w 2018 roku.


Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowali o historii patrona jednej z białostockich ulic - majora Zbigniewa Szendzielarza - Łupaszki

16.03.2019, 19:21

Dyskusja nad potrzebą zmiany nazwy białostockiej ulicy, której patronuje major Zbigniew Szendzielarz pseudonim „Łupaszko” nie dotyczy faktów, a jest kwestią polityczną. To ocena historyków z oddziałowego biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok