Radio Białystok | Wiadomości | Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowali o historii patrona jednej z białostockich ulic - majora Zbigniewa Szendzielarza - Łupaszki

Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowali o historii patrona jednej z białostockich ulic - majora Zbigniewa Szendzielarza - Łupaszki

autor: Ryszard Minko

16.03.2019, 19:21, akt. 19:31

Dyskusja nad potrzebą zmiany nazwy białostockiej ulicy, której patronuje major Zbigniew Szendzielarz pseudonim „Łupaszko” nie dotyczy faktów, a jest kwestią polityczną. To ocena historyków z oddziałowego biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko

Dr Kazimierz Krajewski i dr Tomasz Łabuszewski wzięli udział w spotkaniu dotyczącym działań 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez Szendzielarza. Największe kontrowersje budzi odwetowa akcja brygady w litewskich Dubinkach, w której zginęło ponad 80 cywilów. Nie było rozkazu zabijania kobiet i dzieci - przekonywał słuchaczy dr Tomasz Łabuszewski.

Organizatorem spotkania był Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej. Debata miała być odpowiedzią na inicjatywę posła Krzysztofa Truskolaskiego, który na początku marca wystosował apel do miejskich radnych o zmianę nazwy ulicy.

- Łupaszka, jak i nadzorowane przez niego brygady zabiły co najmniej 81 osób, w tym: dzieci, kobiety i starców i nie należy gloryfikować takich postaci. Szendzielarz nie jest bohaterem, jest antybohaterem i nie powinien mieć ulicy w Białymstoku, ale też nie powinien mieć ulicy w żadnym innym polskim mieście - mówił Krzysztof Truskolaski.

Po tej wypowiedzi, Młodzież Wszechpolska, Solidarność i społeczne organizacje rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwnych inicjatywie posła Truskolaskiego i chcą pozostawienia obecnej nazwy ulicy.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Szendzielarza "Łupaszki"

15.03.2019, 12:22

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". Działacze MW uczestniczą też w społecznej zbiórce podpisów pod petycją przeciwników zmiany patrona.


Co dalej z ul. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku?

13.03.2019, 13:03

Podejmowanie decyzji w tej sprawie powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja - tak działacze Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej mówią o sytuacji dotyczącej ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku.


Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet"

8.03.2019, 13:41

Chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet”. Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" złożyły dziś w tej sprawie petycję do biura Rady Miasta.


Krzysztof Truskolaski chce zmiany nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku

4.03.2019, 12:31

Podlaski poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski zaapelował do radnych Białegostoku o zmianę nazwy ulicy noszącej imię Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zapowiedział jednocześnie, że jeśli radni tego szybko nie zrobią, wystąpi z inicjatywą obywatelską i rozpocznie zbiórkę podpisów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok